Politechnika Białostocka będzie prowadzić zaawansowane badania nad spalaniem biomasy. Analizowana będzie efektywność energetyczna oraz emisyjności tego procesu pod kątem emisji gazów cieplarnianych i cząstek stałych. Prace będą prowadzone w kontenerowym Laboratorium spalania paliw stałych.
Budowa laboratorium to jeden z elementów realizacji strategii pn. Moja Zielona Politechnika. Projekt uzyskał wsparcie prywatnego biznesu.
Odpady jako surowiec
Laboratorium spalania paliw stałych powstało jako element infrastruktury Politechniki Białostockiej. Działa przy Katedrze Inżynierii Rolno-Spożywczej oraz Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.
– Laboratorium jest wynikiem wieloletniej współpracy naszych naukowców z partnerami przemysłowymi – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, aktor i prof. PB. – Liczymy na efektywniejszą wymianę doświadczeń, połączenie potencjałów i rozpoznanie wzajemnych oczekiwań. Będą tu rozwijane metody spalania odpadów produkcji roślinnej, z którymi mierzy się nie tylko Polska, ale też i cały świat. Nie ma gdzie ich składować i spalanie biomasy jest jedną z metod ich utylizacji. Łączymy tutaj współpracę z otoczeniem gospodarczym, rozwój naukowy, przyszłe projekty badawczo-rozwojowe i realizację strategii Politechniki Białostockiej Moja Zielona Politechnika – dodaje.
Prace laboratoryjne skupią się na badaniu biomasy odpadowej, m.in. obornika, wycierki ziemniaczanej, wafli ryżowych. Naukowcy z PB zamierzają przeanalizować potencjał zagospodarowania odpadów drzewnych z dodatkiem odpadów walki ryżowych. Dotąd udało się już opracować takie rozwiazanie w odniesieniu do wycierki ziemniaczanej.
Czytaj też: Biomasa, fotowoltaika, pompy ciepła. PEC Bytom zapewni mieszkańcom zielone ciepło
Współpraca nauki i biznesu
– Już dawno nasza firma postanowiła łączyć biznes z nauką, gdyż jest to jedyne sensowne rozwiązanie. Rozwój biznesu jest również uzależniony od zasobów ludzkich, więc te zasoby ludzkie trzeba skądś pozyskać. Dlatego Politechnika jest dla nas kluczowym partnerem do rozwoju naszej produkcji. Wspólne badania, na które stawiamy to głównie rozwój biomasy drzewnej w postaci pelletu produkowanego z lokalnych surowców. Chcielibyśmy uzyskać paliwo, które może powstać z biomasy niedrzewnej, bo rejon Podlasia jest na tyle bogaty w zasoby rolnicze, pozarolnicze, iż możemy naprawdę dużo wspólnie zdziałać – tłumaczy Przemysław Wdowiak dyrektor d.s. sprzedaży z firmy Metal Fach Technika Grzewcza Sp. z o.o. a zarazem absolwent Politechniki Białostockiej.
Firma Metal Fach Technika Grzewcza Sp. z o.o na swój koszt dokonała montażu całego stanowiska badawczego, montażu systemu odprowadzania spalin oraz uruchomienia całego laboratorium.
Wyposażyła tez kontener w nowoczesny kocioł o mocy Metal-Fach Ecodesign Seg Bio o mocy 15 kW. Urządzenie jest przystosowane do efektywnego spalania pelletu drzewnego zgodnie z normą 303-5:2021-09 oraz posiada samoczyszczący się palnik i zapalarkę współpracującą z zegarem RTC (jej funkcja to rozpalanie i wygaszanie kotła zgodnie z harmonogramem). Kocioł można połączyć także z internetowym modułem ecoNET300, który pozwala zarządzać jego funkcjami z poziomu telefonu czy komputera. Firma zainstalowała także układ chłodzenia wyposażony w nagrzewnicę wodną, odcinek pomiary, wymiennik i inny drobny osprzęt.
To nie jedyny partner po stronie prywatnego biznesu. Firma Jeremias Sp. z o.o. przekazała w formie darowizny system odprowadzania spalin.
– Cieszymy się, iż mogliśmy współpracować z Politechniką Białostocką na etapie od projektu do realizacji laboratorium. Wierzymy, iż warto wspierać takie inicjatywy, a elementy kominowe ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzą się w tego typu projekcie. Będziemy bardzo wdzięczni, o ile dostaniemy informację zwrotną, jak nasz produkt współpracuje w całości układu przy określonych parametrach spalania – stwierdza Paweł Świątkowski, regionalny kierownik sprzedaży Jeremias Sp z o.o.
Zamontowano komin o parametrach – jak grubość izolacji czy średnica przewodu – które mają zagwarantować skuteczne odprowadzanie spalin z biomasy. Układ ma pracować w niskich temperaturach spalin, najprawdopodobniej będzie dochodzić do skraplania kondensatu. Z tego powodu wybrano antykorozyjny materiał przewodu kominowego.
Czytaj też: Algi jako źródło bioenergii. Na badania przeznaczą 10 milionów dolarów
Laboratorium spalania paliw stałych
– Spaliny są dostarczane do analizatora spalin, gdzie zostaje przeprowadzona analiza procesu spalania i analiza emisyjności spalania – wyjaśnia dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB.
Laboratorium zostało wyposażone w system odprowadzania ciepła, za pomocą którego wytworzona energia nie jest marnowana.
– Na zewnątrz naszego laboratorium znajduje się nagrzewnica, która wykorzystuje odprowadzane ciepło i nagrzewa Halę maszyn Wydziału Mechanicznego – mówi prof. Obidziński.
Zainstalowane elementy aparatury badawczej, pozwalające na analizę procesu spalania, to: analizator spalin firmy Dr. Födisch AG. model MCA 10, miernik cząstek stałych (pyłomierz), osuszacz adsorpcyjny firmy AirPress i sprężarka tłokowa firmy Champion.