Parlament Europejski zatwierdził nowy zespół Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Urszuli von der Leyen. Podczas przemówienia przewodnicząca zapowiedziała pogłębianie polityki dekarbonizacji europejskiej gospodarki. Tymczasem w Polsce został zawieszony program Czyste Powietrze.
- Druga Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen została zatwierdzona 370 głosami do 282, przy 36 wstrzymujących się
- Oczekuje się, iż kolegium komisarzy obejmie urząd 1 grudnia
- Posłowie do PE będą monitorować zobowiązania Komisji przez następne pięć lat
- Ursula von der Leyen zapowiedziała kontynuację Zielonego Ładu i czystego przemysłu („Clean Industrial Deal”).
Będzie to druga kadencja Ursuli von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji.
Kompas konkurencyjności – kierunek na Zielony Ład
Przewodnicząca ogłosiła, iż pierwszą inicjatywą Komisji będzie Kompas Konkurencyjności, mający na celu zniwelowanie luki innowacyjnej Europy w stosunku do USA i Chin, zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności oraz dekarbonizację.
Dalsza część tekstu pod przemówieniem niemieckiej polityk:
W odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu powiedziała: „musimy i będziemy trzymać się jego celów”.
Czysty przemysł a niemiecka motoryzacja
Zobowiązała się do przedstawienia porozumienia na rzecz czystego przemysłu, rozpoczęcia strategicznego dialogu na temat przyszłości europejskiego przemysłu samochodowego, kontynuowania prac nad konkurencyjną gospodarką o obiegu zamkniętym i pracy na rzecz europejskiej unii oszczędnościowo-inwestycyjnej.
Tu warto przypomnieć, iż wcześniej, 25 listopada, kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekonywał, iż Unia Europejska nie powinna nakładać kar na firmy samochodowe, które nie przestrzegają limitów emisji dwutlenku węgla. A minister gospodarki Robert Habeck powiedział, iż jest otwarty na tymczasowe zawieszenie kar, które mają zostać nałożone w przyszłym roku, jeżeli producenci samochodów będą mogli zrównoważyć swoje limity emisji CO2, przekraczając swoje cele w 2026 i 2027 roku.
Muskuły Europy
W kontekście trwających wojen na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Afryki, Ursula von der Leyen powiedziała, iż „Europa musi odgrywać większą rolę we wszystkich tych miejscach”, podkreślając, iż jest ona „potrzebna bardziej niż kiedykolwiek”. Wzmocnienie naszego bezpieczeństwa ma najważniejsze znaczenie, powiedziała, wzywając Europę do wydawania większych kwot na obronę. „Bezpieczeństwo Europy zawsze będzie priorytetem tej Komisji”, dodała.
Konkurencyjność, czyli więcej zielonego
W późniejszej debacie niektórzy posłowie do PE podkreślili, iż nowa Komisja gwałtownie musi zacząć zajmować się wyzwaniami, przed którymi stoi Europa. Wezwali Komisję do poprawy konkurencyjności Europy w świetle zaostrzającej się globalnej konkurencji, wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu, zapewnienia niezależności energetycznej i zbudowania unii obronnej w odpowiedzi na trwającą wojnę na Ukrainie. Inni wyrazili dezaprobatę dla nowego Kolegium Komisarzy.
Zawieszenie Czystego Powietrza
Przyjmowanie nowych wniosków w antysmogowym programie Czyste Powietrze zostało wstrzymane – przekazała w czwartek prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. “Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by przez cały czas działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków” – informuje Fundusz. Cały komunikat NFOŚiGW można przeczytać TUTAJ.
Postulaty dotyczące polityki przemysłowej i dekarbonizacyjnej spotkały się z krytyką części ekspertów, również polskich.
Komisja Europejska idzie za ciosem. Pomna wielkiego sukcesu jakim był Zielony Ład i zapaść przemysłu ciężkiego teraz proponuje nowy wielki projekt “Clean Industrial Deal”. Chodzi o pozostałe branże, ktore jeszcze dyszą. Gdyby nie oficjalny dokument Komisji pomyślałbym, iż to…
— Tomasz Wróblewski (@tomaawroblewski) November 28, 2024
O konieczności wzmacniania europejskiej konkurencyjności wypowiedzieli się politycy opozycji jak i premier Donald Tusk.
Musimy przywrócić konkurencyjność europejskiej gospodarce
Premier @donaldtusk pic.twitter.com/oNQpBfTC7q
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) November 27, 2024
Krytyczne opinie o Zielonym Ładzie były słyszane oczywiście już wcześniej, RaportCSR.pl także je odnotowywał
Politycy zajęli się też już programem Czyste Powietrze
Pogłębia się chaos w obszarze nadzorowanym przez minister @hennigkloska.
Po roku bierności wobec faworyzowania importerów i zachęcających do przekrętów reguł w programie Czyste Powietrze (źle skonstruowanego jeszcze przez poprzedni rząd) teraz w atmosferze całkowitego chaosu… https://t.co/sI61TLEEwC
— Krzysztof Bosak (@krzysztofbosak) November 28, 2024
To Cię również może zainteresować: https://raportcsr.pl/tycjan-bielecki-santander-bank-polska-dekarbonizacja-gospodarki-to-system-naczyn-polaczonych/
Źródła: Parlament Europejski, X