Upamiętnili 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu pracy Fünfteichen

19 godzin temu
W dniu 24 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę "Marszu śmierci" - ewakuacji więźniów z niemieckiego obozu pracy Al Fünfteichen w Miłoszycach do obozu Gross - Rosen w Rogoźnicy oraz wyzwolenia obozu.

Uroczysty apel, czyli główna część obchodów, odbył się pod pomnikiem "Więźniom Groß-Rosen".

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie przemówienie wygłosił burmistrz Jelcza-Laskowic Piotr Stajszczyk, a prowadzący uroczystość dyrektor PSP nr 3 Piotr Pilawa, w obecności licznie zgromadzonych uczestników, przypomniał zgromadzonym historię filii Fünfteichen.

Samorząd Powiatu Oławskiego podczas obchodów reprezentowała sekretarz powiatu Monika Dewerenda, która w imieniu starosty Marka Szponara skierowała podziękowania do organizatorów uroczystości za działania mające na celu utrwalanie pamięci historycznej oraz upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich.

- Dzisiaj, w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu pracy Fünfteichen przybyliśmy tutaj, aby pochylić czoła przed cierpieniem ofiar nazizmu oraz móc z całą mocą powiedzieć: "O tym nie można zapomnieć" - podkreśliła Monika Dewerenda. - Mijają już trzy pokolenia od tamtych pamiętnych wydarzeń 1945 roku, kiedy sześć tysięcy więźniów zmuszono do wymarszu do obozu Groß-Rosen w przeraźliwym, przejmującym mrozie. Dziś w szczególności pragniemy upamiętnić każdą ze śmiertelnych ofiar obozu oraz tzw. "Marszu śmierci". Składamy hołd wszystkim ofiarom niemieckiego narodowego socjalizmu, których nigdy nie powinien spotkać taki tragiczny los. Naszym wspólnym obowiązkiem jest zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i nie dopuścić do ich powtórzenia. Niech historia niemieckiego obozu pracy Fünfteichen pozostanie przestrogą dla współczesnego pokolenia i przypomnieniem, iż życie, wolność i godność ludzkiego istnienia są wartościami, które musimy chronić i o które powinniśmy troszczyć się każdego dnia.


Głos zabierali jeszcze ponadto m.in. dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr hab. Kamil Dworaczek, dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross Rosen oraz ks. proboszcz Marek Hula.

Po okolicznościowych przemówieniach przedstawicieli samorządów i zaproszonych gości, delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod pomnikiem. Następnie zgromadzeni przeszli do Izby Historii Marki JELCZ, gdzie był kontynuowany program obchodów. Uczestnicy m.in. wysłuchali wspomnień więźniów, odczytanych przez młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach. Następnie przybyłych po wystawie poświęconej obozowi Fünfteichen oprowadził kustosz Izby Jerzy Oleńczak. Znajdują się tutaj obozowe dokumenty i wiele pamiątek.

W 2025 roku przypada osiemdziesiąta rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu pracy AL Fünfteichen. Jego zadaniem było dostarczenie niewolniczej siły roboczej dla należącej do Kruppa fabryki zbrojeniowej Berthawerk. Była to największa z filii KL Groß-Rosen.

21 stycznia 1945 kolumna sześciu tysięcy wycieńczonych i nędznie ubranych więźniów prowadzona była przy ponad 20-stopniowym mrozie do oddalonego ponad 80 km Groß-Rosen. W trakcie tzw. "Marszu śmierci" Niemcy zamordowali około tysiąca więźniów, a ogólną liczbę śmiertelnych ofiar obozu szacuje się na dwa tysiące. 23 stycznia 1945 obóz został wyzwolony.

Odwiedź także profil starostwa na Facebooku, aby zobaczyć pełną fotogalerię - kliknij! 

Idź do oryginalnego materiału