Upamiętnienie II wojny światowej na Westerplatte

1 rok temu

1 września na Westerplatte pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbyły się obchody upamiętniające 84. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę. W uroczystości wzięły udział lokalne władze, rząd i prezydent RP. W swojej przemowie minister Błaszczak ostrzegał przed odradzającym się imperializmem rosyjskim i informował o rozbudowie Wojska Polskiego.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Uroczystości rozpoczęły się symbolicznie o 4:45 dźwiękiem syren alarmowych, bowiem tej godzinie nastąpił atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na polską składnicę wojskową na Westerplatte. Był to jeden z pierwszych celów wojennych III Rzeszy, dlatego ostrzał Westerplatte uznaje się tradycyjnie za początek II wojny światowej. Zaledwie 200 Polaków pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego przez 7 dni bohatersko odpierało szturm 3 tysięcy niemieckich żołnierzy atakujących z lądu, morza i powietrza. W wyniku walk poległo 15 polskich żołnierzy, a 30 zostało rannych; straty niemieckie szacuje się na 50 zabitych i aż 120 rannych.

Przed przemową prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego Westerplatte. Obok prezydenta w uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W dzienniku pokładowym niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein pod datą 1 września 1939 roku godzina 4:40 wpisano „rozpoczęcie ataku na polską strażnicę na Westerplatte”. Jakże przejmujący jest ten moment, kiedy słyszymy dźwięk syren, w momencie, kiedy padły pierwsze salwy, możemy sobie tylko wyobrazić, co oznaczała tamta salwa w tamtym momencie — powiedział prezydent Andrzej Duda.

Musimy budować nasze bezpieczeństwo. Budować nie na słowach, ale na czynach. Budować nie na opowiadaniu, tylko na realizowaniu, korzystając z tego wielkiego potencjału, jakim jest niezwykły ładunek patriotyczny w naszym narodzie i właśnie pamięć historyczna — Prezydent… pic.twitter.com/OP9bNOYVTD

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 1, 2023

Minister Błaszczak: IV rozbiór Polski

Minister obrony narodowej przypomniał, iż napaść na Polskę była poprzedzona paktem Ribbentrop-Mołotow podpisanym pomiędzy narodowo socjalistycznymi Niemcami a sowiecką Rosją.

84 lata temu Niemcy napadły na Polskę, w ten sposób wybuchła II wojna światowa. Ta napaść poprzedzona została paktem Ribbentrop-Mołotow, a więc porozumieniem podpisanym przez ministrów spraw zagranicznych hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. Doszło w konsekwencji do kolejnego, czwartego rozbioru Polski. Dziś jak co roku upamiętniamy wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę […]. Przed chwilą pan prezydent na czele delegacji w imieniu narodu złożył wieniec na cmentarzu tu na Westerplatte, na cmentarzu polskich żołnierzy. Ten cmentarz został uporządkowany jesienią ubiegłego roku, ponownie otwarty. W ten sposób państwo polskie wypełniło swój obowiązek, zapewniając godny spoczynek obrońcom ojczyzny, po wielu latach, kiedy nie dbano o pamięć o żołnierzach, którzy oddali swoje życie za ojczyznę — Oświadczył minister Błaszczak.

Błaszczak: Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę#wieszwięcej pic.twitter.com/SLzP1R3Swa

— tvp.info ???????? (@tvp_info) September 1, 2023

Szef MON ostrzegł także przed odradzającym się imperializmem rosyjskim.

Dziś jesteśmy świadkami odradzającego się imperializmu rosyjskiego. On zawsze był groźny, przestrzegał przed tym śp. prezydent Lech Kaczyński. Dziś wypełniamy testament pana prezydenta, wzmacniając polskie siły zbrojne, rozbudowując Wojsko Polskie […]. Mógłbym długo mówić na temat wzmacniania Wojska Polskiego, ale chcę zapewnić państwa, iż to najlepsza, najskuteczniejsza odpowiedź - odstraszanie, odpowiedź na te wszystkie zagrożenia, z którymi mamy dzisiaj do czynienia — powiedział Mariusz Błaszczak

Narodowcy.net

Idź do oryginalnego materiału