W centrum zainteresowania znajduje się przede wszystkim zagospodarowanie biometanu wytwarzanego z surowców odpadowych, ale także kooperacja w zakresie kształcenia dualnego.
Ważny krok w rozwoju ekoenergetyki i pierwsza w Polsce biometanownia
Podpisanie listu intencyjnego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu stanowi istotny krok w rozwoju ekoenergetyki oraz obszaru produkcji i zagospodarowania biometanu w Polsce. UPP jest wiodącym ośrodkiem naukowym w tych dziedzinach, realizującym innowacyjne projekty badawcze oraz współpracującym z przemysłem. Na terenie Uczelni, w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Brody, znajduje się pierwsza w Polsce biometanownia, która jak wskazuje jej kierownik – dr inż. Andrzej Lewicki „nie tylko produkuje biometan, ale także pełni rolę edukacyjną, angażując studentów oraz badaczy w procesy związane z odnawialnymi źródłami energii”. To przedsięwzięcie podkreśla znaczenie UPP w promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz efektywności energetycznej w Polsce.
Współpraca w obszarze biogazu, biometanu oraz alternatywnych paliw biomasowych
W ramach porozumienia obie strony zadeklarowały współpracę w obszarze biogazu, biometanu oraz alternatywnych paliw biomasowych. Uniwersytet oraz PreZero planują wspólnie prowadzić badania naukowe nad technologiami sprzyjającymi ochronie środowiska, a także dzielić się doświadczeniami pomiędzy pracownikami badawczo-dydaktycznymi i inżynierami. Ważnym elementem współpracy będzie również dualne kształcenie na poziomie studiów wyższych oraz zawodowym, które pozwoli studentom, i uczniom łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką w warunkach przemysłowych. Umożliwi to przygotowanie wykwalifikowanej kadry, kluczowej dla rozwoju dynamicznie zmieniającego się rynku OZE i gospodarki odpadami, wyposażonej nie tylko w kompetencje techniczne, ale także w umiejętności komunikacyjne, analityczne i menadżerskie.
Zacieśnienie relacji biznesu z nauką
List intencyjny przewiduje także organizowanie staży naukowych dla nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów, co pozwoli na zdobycie nowych umiejętności i zacieśnienie relacji pomiędzy sektorem naukowym a biznesem. Strony zobowiązały się do publikacji wyników badań, zwłaszcza tych o charakterze wdrożeniowym, oraz wspólnego pozyskiwania funduszy na realizację innowacyjnych projektów badawczych. Kolejnym istotnym elementem współpracy będzie organizowanie konferencji naukowych oraz konsultacji, które umożliwią wymianę wiedzy i doświadczeń na szeroką skalę.
“Gospodarka odpadami to obszar bogaty w możliwości rozwoju i innowacji. Potrzebujemy kadr z solidnym wykształceniem kierunkowym – specjalistów, którzy nie tylko rozumieją złożoność współczesnych wyzwań ekologicznych, ale mają też know-how i narzędzia konieczne do działania. Dlatego wierzymy, iż kooperacja z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu to istotny krok w kierunku budowy programów edukacyjnych i rozwiązań, które mogą zaspokoić rosnące potrzeby rynku. Chcemy aktywnie inspirować nową generację ekspertów, łączyć teorię z praktyką i napędzać realną zmianę w ochronie środowiska. Działając ramię w ramię z sektorem nauki, możemy wspólnie przeciwdziałać aktualnym wyzwaniom takim jak braki kadrowe czy luka inwestycyjna. Dzięki temu kreujemy lepsze jutro” – mówi Adrian Studniczek, Członek Zarządu PreZero Polska.
Podpisanie listu intencyjnego, to istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, a także wspierania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i efektywnego zagospodarowania energii odnawialnej.