Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: Żabka kupuje prąd z jednej z największych farm PV w Wielkopolsce

enerad.pl 1 dzień temu

Nowa farma fotowoltaiczna pod Poznaniem zasili sieć sklepów Żabka

Na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oficjalnie uruchomiono jedną z największych farm fotowoltaicznych w regionie. Inwestycja o mocy 30 MW zajmuje 33 hektary i będzie służyć zarówno jako źródło energii odnawialnej, jak i przedmiot długoletnich badań naukowych. Wyprodukowana energia trafi do sieci sklepów Żabka na podstawie 15-letniego kontraktu. Projekt zrealizowała firma Qair.

Eksperyment naukowy i źródło dochodu

Farma powstała na gruntach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ale całość inwestycji została sfinansowana ze środków prywatnych. Jak podkreślił rektor uczelni, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, dla uniwersytetu oznacza to czysty zysk.

– To przedsięwzięcie jest w pełni prywatne – wyjaśnia rektor. – Podmiot płaci nam dzierżawę. Zyski z energii idą do inwestora, a uniwersytet ma umowę na określone kwoty ze strony inwestora z części zysku. A także nieograniczone możliwości prowadzenia badań naukowych – dodał.

Naukowcy zamierzają zbadać wpływ długoterminowego działania farmy na środowisko naturalne oraz otaczającą roślinność. W szczególności analizie mają zostać poddane opinie dotyczące rzekomego wzrostu temperatury w pobliżu farm fotowoltaicznych czy emisji hałasu.

Nowoczesne technologie i odpowiedzi na społeczne obawy

Instalacja obejmuje łącznie 54 tysiące paneli fotowoltaicznych, z czego część – o mocy 5 MW – to panele typu tracking, czyli obracające się za słońcem. Tego typu rozwiązania mają zwiększać efektywność energetyczną systemu.

– Teraz będziemy w stanie przeprowadzić badania, żeby potwierdzić lub zaprzeczyć takim opiniom – zapowiedziała Klaudia Borowiak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. – Nie znam takich doniesień naukowych, więc to nam pozwoli zrobić dodatkowe badania i sprawdzić, czy to jest tylko plotka, opinia społeczna, czy tak jest – dodała.

Prąd z farmy popłynie do Żabki

Całość produkowanej energii trafi do sieci sklepów Żabka. Dzieje się to na mocy 15-letniego kontraktu. Energia będzie sprzedawana do sieci zgodnie z cenami rynkowymi, co oznacza, iż nie wpłynie to na rachunki za prąd zużywany przez Uniwersytet Przyrodniczy.

Jak poinformował Remigiusz Nowakowski, wiceprezes zarządu firmy Qair Polska, inwestycja spełnia wszystkie wymagania środowiskowe i została zrealizowana zgodnie z rygorystycznymi normami.

– Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, iż farmy nie mają negatywnego oddziaływania ani na człowieka, ani na przyrodę – zapewnił Nowakowski. – To jest nasza trzecia co do wielkości farma fotowoltaiczna w kraju, składająca się z czterech projektów. Całość liczy 54 tys. paneli fotowoltaicznych, a moc zasilania mogłaby przez rok zasilać miasto wielkości Karpacza bądź Łeby – podsumował.

Uroczyste otwarcie z udziałem władz

Otwarcie farmy odbyło się 13 maja 2025 r. W uroczystości uczestniczyli m.in. minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, podsekretarze stanu Miłosz Motyka i Maria Mrówczyńska, radca ds. rolniczych Ambasady Francji François Viel, wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski, a także liczni przedstawiciele władz samorządowych, nauki i biznesu.

Zobacz również:
  • Qair uruchamia 15 MWp projekt fotowoltaiczny Beehive w Polsce
  • Hot dogi bezpieczne! Żabka podpisała 15-letnią umowę na prąd!
  • Polenergia uruchamia swoją największą farmę fotowoltaiczną w Szprotawie
  • Rekordowy rok dla fotowoltaiki: niemal 600 GW mocy zainstalowanej w 2024 roku

Źródła: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Rolniczo-Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne Przybroda / Facebook

Idź do oryginalnego materiału