– Mamy w województwie wspaniałe zamki, mamy wspaniałe zabytki architektury, a tutaj jeszcze wchodzi do tego geologia i ta przyroda, która pewnie jeszcze nie jest tak znana jak w Karkonoszach, czy w innych częściach Dolnego Śląska, ale myślę, iż zasługuje na to, żeby jak najwięcej o niej mówić – mówił podczas premiery książki jej autor, Mikołaj Gospodarek.
– Przez te miliony lat ta historia geologiczna była bardzo bogata i tutaj też bardzo duże znaczenie miała ta ostatnia epoka lodowcowa, która ukształtowała nam ten krajobraz, dzięki czemu on jest tak malowniczy i bardzo często porównywany do Bieszczad – dodaje Telewizji Echo24, Monika Cychowska-Nowak z geoparku.
– Jest to teren o tyle specyficzny, wyjątkowy, ponieważ mamy tam 136 punktów geologicznych, gdzie była zanotowana aktywność wulkaniczna. Dzisiaj są to wygasły wulkany, ale w skali kraju, czy w skali Europy jest to zjawisko niespotykane, albo na pewno wyjątkowe, więc mamy się czym pochwalić. Myślę, iż każdy powinien zobaczyć i ocenić, co komu się spodoba i co jest najpiękniejsze na tym terenie – twierdzi Michał Rado, dolnośląski wicemarszałek.
– Nazwa „Kraina Wygasły Wulkanów” może sugerować, iż w regionie znajdują się tylko te pozostałości po dawnej aktywności wulkanicznej, ale tak naprawdę ta bogactwo skał i różnorodność minerałów jest tak wielka, iż przede wszystkim to zostało docenione przez UNESCO i też dzięki temu ten Światowego Geoparku UNESCO mógł powstać – przekonuje nas Monika
Cychowska-Nowak.
– I jest to kraina z ogromnym potencjałem dla odkrywców, czyli dla tych ludzi, którzy chcą poszukiwać miejsc nieoczywistych, ciekawych. Miejsc, do których, żeby dotrzeć, trzeba czasami włożyć w to jakiś większy wysiłek. Przewertować mapy, może stare przewodniki, a może zajrzeć do mojego przewodnika i skorzystać z tego, co podaję na tacy – dodaje Mikołaj
Gospodarek.
– Wilcza Góra, Zamek Grodziec, czy góra bazaltowa to były wstążki wulkaniczne. Mówi się, iż mogłyby to być wulkany tarczowe, takie jak dzisiaj mamy np. na Hawajach, ale tego też do końca nie wiemy. Tutaj taki wulkanizm lądowy wyglądał tak, jak ten krajobraz dzisiaj, także to naprawdę działa na wyobraźnię – twierdzi Monika Cychowska-Nowak.
– Wybrałem do tej książki 30 moich ulubionych miejsc i też zaznaczyłem we wstępie, iż to jest wierzchołek góry lodowej. Można powiedzieć wierzchołek wulkanu tych atrakcji, który tam jest. Tak naprawdę to jest tylko przyczynek, rzucenie przynęty dla wszystkich, którzy tego regionu nie znają i chciałbym, żeby go poznali. jeżeli przyjadą, choćby bazując na tych 30 miejscach, które pokazałem, to z pewnością kolejne znajdą i mogą stworzyć własną listę już nie 30, ale pewnie 300 swoich ulubionych miejsc – zaprasza do Krainy Wygasłych Wulkanów Mikołaj Gospodarek.