![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27356783/ea03b0a9a7686422e21e6170b100a37a.jpg)
![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27356783/a5523118eeec911ab005b73c267088b2.jpg)
„MTK gwarantuje odpowiedzialność za zbrodnie międzynarodowe i daje głos ofiarom na całym świecie” — napisała von der Leyen w poście na platformie X. „Musi być w stanie swobodnie kontynuować walkę z globalną bezkarnością. Europa zawsze będzie opowiadać się za sprawiedliwością i poszanowaniem prawa międzynarodowego” – podkreśliła.
Zarządzenie Trumpa jest postrzegane jako odpowiedź na decyzję Trybunału o wydaniu w listopadzie ubiegłego roku nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony tego kraju Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Strefie Gazy.
Netanjahu, wieloletni sojusznik Trumpa, został w tym tygodniu pierwszym światowym przywódcą, który odwiedził prezydenta USA po jego inauguracji.
Również Antonio Costa skrytykował działania Trumpa, które, jego zdaniem, „podważają międzynarodowy system sądownictwa karnego jako całość„.
Costa i von der Leyen przyjęli ostrożne podejście do komunikacji z Trumpem od czasu jego reelekcji i jak dotąd unikali bezpośredniej konfrontacji z prezydentem USA.
Przewodniczący Rady spotkał się w czwartek z szefową MTK sędzią Tomoko Akane, zaledwie kilka godzin przed podpisaniem przez Trumpa dekretu wykonawczego o zamrożeniu aktywów i zakazie podróżowania dla pracowników MTK i członków ich rodzin, jeżeli okaże się, iż są oni zaangażowani w śledztwo przeciwko obywatelom USA i sojusznikom tego kraju.
Wysoki rangą urzędnik UE powiedział POLITICO, iż Akane z MTK podczas spotkania z Costą omówiła spodziewane sankcje USA, a także sposoby, w jakie UE może wzmocnić swoje wsparcie dla Trybunału.
Urzędnik potwierdził, iż chociaż wszystko, co mówi Trump, jest traktowane poważnie, UE strategicznie koncentruje się na reagowaniu tylko na konkretne działania, takie jak wydanie czwartkowego zarządzenia wykonawczego skierowanego przeciwko Trybunałowi.