7 lutego w Gdańsku odbędzie się spotkanie Kolegium Komisarzy, czyli całego składu Komisji Europejskiej, z polskim rządem i Donaldem Tuskiem na czele. Wizyta ma związek ze sprawowaną przez nasz kraj sześciomiesięczną prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Takie spotkanie tradycyjnie odbywa się w każdym kraju, który sprawuje prezydencję.
– To spotkanie, które zawsze odbywa się na początku prezydencji każdego kraju. Chodzi o to, żeby ministrowie rządu porozmawiali z komisarzami o priorytetach polskiej prezydencji – przekazał w środę minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka.
Unijni komisarze w Gdańsku
Delegacja unijnych komisarzy przyleciała do Gdańska w czwartek wieczorem. Tego samego dnia uczestniczyli oni w uroczystej kolacji z przedstawicielami polskiego rządu. W piątek po godz. 11:00 Donald Tusk oficjalnie powitał kolegium w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie odbywać się będą najważniejsze rozmowy. W powitaniu uczestniczyli również prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz były prezydent RP Lech Wałęsa.
– Wybór na Gdańsk padł nieprzypadkowo. To jest absolutna kolebka Solidarności. Jesteśmy w Europejski Centrum Solidarności – miejscu, które w sposób piękny opowiada tę historię – powiedziała w rozmowie z PAP wiceministra w KPRM Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, która odpowiada za organizację polskiej prezydencji.
Dyskusje dotyczyć będą m.in. kwestii bezpieczeństwa, obronności, spraw międzynarodowych, gospodarki, konkurencyjności, dobrobytu oraz demokracji i praworządności. Najpierw ministrowie i komisarze spotkają się w ramach tzw. klastrów tematycznych, a następnie odbędzie się wspólne posiedzenie z udziałem polskiego rządu.
Spotkanie zakończy się wspólną konferencją prasową przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz premiera Donalda Tuska.