Unia nakłada nowy obowiązek na sprzedawców tytoniu. Od maja zmiany dla palaczy i handlarzy

2 tygodni temu
Już od początku maja 2024 roku wszystkie sklepy handlujące wyrobami tytoniowymi będą musiały posiadać spis w specjalnym rejestrze. To pokosie zmian w prawie, które właśnie wchodzą w życie. Zgodnie z założeniem Unijny System Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych obejmie nie tylko konwencjonalne papierosy.


Nowe przepisy wymagają, aby stosowny rejestr zawierał wpis dotyczący sprzedaży kolejnych wyrobów tytoniowych.

Jest to część szerszego procesu, mającego na celu kontrolę i monitorowanie obrotu wyrobami tytoniowymi w Unii Europejskiej. Wprowadzenie tych zmian ma na celu zwalczanie szarej strefy oraz zapobieganie obrotowi nielegalnymi produktami tytoniowymi.

Zmiany dla palaczy i sprzedawców papierosów


Od 20 maja bieżącego roku system Track&Trace, mający na celu kontrolę obrotu wyrobami tytoniowymi w Unii Europejskiej, będzie obejmował również punkty sprzedające wyroby tytoniowe nieobjęte akcyzą. Dotychczas do systemu były wpisywane jedynie punkty sprzedaży papierosów oraz tytoniu do skręcania, jednak nowe regulacje poszerzą zakres monitorowania na inne produkty tytoniowe.

Wśród produktów, które zostaną objęte nowymi wymogami, znajdują się m.in. tytoń do żucia, tytoń do nosa, tytoń i melasa do fajek wodnych, cygara, cygaretki oraz tabaka. Decyzję o rozszerzeniu systemu na te produkty podjął Ministerstwo Finansów, wdrażając art. 3 decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2018/576.

Ministerstwo Finansów uzasadnia swoją decyzję koniecznością zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia dla wyrobów tytoniowych nieobjętych znakami akcyzy, które stanowią podstawowe zabezpieczenie dla produktów objętych podatkiem akcyzowym. Wprowadzenie nowych wymagań ma na celu zapobieżenie nielegalnemu handlowi oraz ułatwienie śledzenia ruchu i pochodzenia wszystkich wyrobów tytoniowych na rynku.

Rozszerzenie systemu Track&Trace na wyroby tytoniowe nieobjęte akcyzą będzie wymagało od punktów sprzedaży spełnienia nowych wymagań dotyczących rejestracji sprzedaży oraz prowadzenia szczegółowej dokumentacji.

Istotne jest, iż brak wpisu do stosownego rejestru de facto będzie oznaczał, iż sprzedaż wyrobów tytoniowych w takim miejscu będzie złamaniem przepisów prawa.

Palacze finansują budżet państwa – kolosalne zyski


Według danych z 2022 roku, z akcyzy za wyroby tytoniowe do polskiego budżetu wpłynęło aż 25 miliardów złotych, co stanowi imponującą sumę. Dodatkowo kolejne kilka miliardów złotych zostało dorzucone z tytułu podatku VAT na papierosy. To znaczące kwoty, które świadczą o znacznym udziale papierosów w polskiej gospodarce.


Ceny paczki papierosów w Polsce wahają się od kilkunastu do choćby ponad 20 złotych, co, jak się wydaje, przez cały czas pozostaje na relatywnie niskim poziomie w porównaniu z cenami w innych krajach europejskich. Ta stosunkowo niska cena papierosów sprawia, iż Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla palaczy z innych krajów, którzy chętnie korzystają z możliwości zakupu tańszych wyrobów tytoniowych.

Coraz częstsze są wycieczki Czechów i Niemców do Polski, gdzie przyjeżdżają specjalnie po to, aby zaopatrzyć się w papierosy.

Idź do oryginalnego materiału