Oświadczenie MSZ Ukrainy: "Odrzucamy te tendencyjne i manipulacyjne wypowiedzi. Takie oświadczenia wskazują, iż polski polityk stawia względy oportunistyczne ponad strategicznymi interesami bezpieczeństwa własnego kraju, dobrosąsiedzkie stosunki ukraińsko-polskie oraz wspólne wartości wolności, demokracji i sprawiedliwości" - napisał ukraiński resort w oświadczeniu opublikowanym na stronie ukraińskiej ambasady w Polsce.
REKLAMA
Jakie jest tło: W trakcie wywiadu w Polsat News Karol Nawrocki stwierdził, iż "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO - do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków spraw cywilizacyjnych". Nawiązał tym samym do rzezi wołyńskiej. Jak dodał, "nie może być częścią międzynarodowych sojuszy państwo, które nie jest w stanie rozliczyć się z bardzo brutalnej zbrodni na 120 tys. swoich sąsiadów".
Zobacz wideo Mercosur wzbudza coraz większe emocje. Rolnicy wyszli na ulice
Apel Ukraińców: Jak przypomniało ministerstwo, "między stroną ukraińską i polską trwa konstruktywny dialog uprawnionych organów władzy na temat przeszłości historycznej". Ta praca, według resortu, ma na celu uczczenie pamięci zarówno Ukraińców w Polsce, jak i Polaków w Ukrainie. "Po raz kolejny apelujemy do polskich polityków, by nie wykorzystywali tematu trudnych kart przeszłości historycznej w wewnętrznej walce politycznej" - napisano w oświadczeniu.
Wypowiedzi Nawrockiego ucieszyły Moskwę: Ukraińcy zwrócili uwagę na fakt, iż wypowiedzi prezesa IPN "wywołały aplauz na Kremlu". Przypomnieli, iż to Rosja "od wieków próbuje zniszczyć państwo ukraińskie i polskie" oraz iż Moskwa "inwestuje ogromne środki w próby zniszczenia ukraińsko-polskiej przyjaźni i wzajemnego zrozumienia". W związku z tym, zdaniem ukraińskiego MSZ, niedopuszczalne jest składanie oświadczeń, "które przyczyniają się do tych wrogich wysiłków".
Ukraińcy pewni przynależności: Ukraińskie MSZ podkreśliło, iż bez względu na wypowiedzi Nawrockiego "rzeczywistość jest taka, iż Ukraina jest już de facto i stanie się de iure częścią euroatlantyckiej rodziny narodów i wspólnej europejskiej architektury bezpieczeństwa".
Przeczytaj także: "Nawrocki 'nie widzi' Ukrainy w NATO i UE. Tusk reaguje i pyta Kaczyńskiego: Nie wstyd Panu?". Źródło: Ambasada Ukrainy w Polsce