Ukończono pierwszy przewiert dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

tunele.inzynieria.com 4 godzin temu

Przewiert o długości 1400 m zrealizowano techniką HDD, czyli kierunkowego wiercenia horyzontalnego metodą Intersect (z dwóch stron). Przebiega pod dnem morza, plażą i wydmą. W otworze zainstalowano kable elektroenergetyczne o średnicy 300 mm. Wyprowadzą one moc z morskiej farmy wiatrowej. W Europie przewierty przekraczające linie brzegowe zwykle są krótsze, natomiast przy dłuższych ich średnica jest zwykle mniejsza.

To pierwsze takie zadanie wykonane dla morskich farm wiatrowych. Część prac wiertniczych prowadzono na morzu, uczestniczyły w nich ekipy płetwonurków. Wykorzystano specjalistyczną platformę wiertniczą, tzw. jack-up rig. Zaplanowano jeszcze trzy takie przewierty (są w trakcie realizacji), a ze wszystkich zostanie wydobytych ponad 8000 m3 urobku. Z badań wynika, iż pozyskany piasek jest czysty i posłuży do rekonstrukcji plaży naruszonej zimą przez sztormy.

Roboty prowadzone są tak, by maksymalnie ograniczyć ich potencjalną uciążliwość dla mieszkańców i turystów oraz środowiska. Podczas sezonu turystycznego ciężkie transporty docierają do miejsca przewiertu głównie nocą, a pojazdy poruszają się w asyście pilota z prędkością 10 km/godz. Plaża i dojście do niej były otwarte w trakcie wierceń.

Około 8 km do miejsca przewiertów w Osiekach Lęborskich powstaje lądowa stacja elektroenergetyczna, która wraz z przyłączem kablowym będzie odbierać energię elektryczną z elektrowni Baltic Power. Linia kablowa do obiektu także przebiegnie pod ziemią. Jej przebieg zaprojektowano we współpracy z innymi inwestorami morskich farm wiatrowych tak, by w minimalnym stopniu ingerować w środowisko naturalne i omijać cenne przyrodniczo obszary. Stacja zostanie wybudowana do IV kwartału 2025 r.

Przeczytaj także: Kontrakt na przewierty HDD dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3

Idź do oryginalnego materiału