Zielone innowacje i adaptacja do zmian klimatu – priorytety UE
Podczas nieformalnej Rady ds. Środowiska (ENVI), która odbyła się w Warszawie, ministrowie z państw Unii Europejskiej skupili się na najpilniejszych wyzwaniach środowiskowych. Jednym z kluczowych tematów była adaptacja do zmian klimatu, która – jak podkreśliła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska – staje się koniecznością wobec rosnących zagrożeń klimatycznych.
„Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem. 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, a skutki zmian klimatu – jak powodzie czy susze – dotknęły setki tysięcy ludzi” – wskazała ministra.
W trakcie obrad omawiano m.in. Europejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatycznych oraz wyniki opublikowanej w marcu Europejskiej Oceny Ryzyka Klimatycznego (EUCRA), która zidentyfikowała 36 kluczowych zagrożeń dla zdrowia, bezpieczeństwa i gospodarki.
Zielone technologie jako motor zmian
Unijni decydenci zgodnie uznali, iż zielone innowacje i zaangażowanie sektora prywatnego to fundament skutecznej transformacji klimatycznej.
„Zielone technologie idealnie łączą wyzwania i aspiracje – czysty i dochodowy biznes to kierunek, do którego dążymy” – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.
Podczas spotkania zaprezentowano m.in. polskie osiągnięcia w ramach programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii, który wspiera rodzimych innowatorów w promowaniu rozwiązań środowiskowych w kraju i za granicą. Wdrażanie takich technologii, od OZE po rolnictwo precyzyjne, ma nie tylko znaczenie ekologiczne, ale i gospodarcze – wzmacnia konkurencyjność i odporność firm na skutki zmian klimatu.
Dezinformacja klimatyczna – zagrożenie dla demokracji i transformacji
Jednym z najważniejszych wątków warszawskiego spotkania była walka z dezinformacją klimatyczną i środowiskową. Ministrowie rozmawiali o narastającym problemie fałszywych informacji, które – często inspirowane przez obce państwa, jak Rosja – mają na celu podważanie sensu polityk klimatycznych oraz zniekształcanie debaty publicznej.
„Dezinformacja działa na szkodę ludzi i opóźnia transformację energetyczną, która się nam jednoznacznie opłaca” – ostrzegła ministra Hennig-Kloska.
Podczas ENVI podkreślono konieczność stworzenia wspólnej strategii regulacyjnej wobec platform społecznościowych, rozwoju sieci ekspertów i narzędzi cyfrowych, a także wzmocnienia edukacji klimatycznej i kompetencji medialnych obywateli.
Zobacz również:
- Jak dbać o środowisko? Skuteczne sposoby na życie w duchu eko
- Do końca stulecia temperatura wzrośnie o 2,5 stopnia – raport NASA
- Sektor Zielonych Technologii w Polsce – Raport PARP za 2024: Nowe Możliwości Rozwoju
Źródło: MKiŚ