Unia Europejska i Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie dopuszczenia większej ilości pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, poinformowała w czwartek szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas, zapowiadając, iż dostawy rozpoczną się w „najbliższych dniach”.
Przełomowe porozumienie osiągnięto po miesiącach negocjacji między UE a Izraelem. Toczyły się one w obliczu pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Gazie, gdzie Izrael nasila ofensywę przeciwko Hamasowi.
Uzgodniono „znaczne zwiększenie liczby ciężarówek z żywnością i artykułami nieżywnościowymi wjeżdżających do Gazy” poprzez otwarcie kilku nowych punktów granicznych na północy i południu, a także ponowne uruchomienie szlaków pomocowych z Jordanii i Egiptu, podała Kaja Kallas w oświadczeniu.
Piekarnie i kuchnie publiczne będą mogły wznowić wydawanie żywności. Ponownie ruszą też dostawy paliwa do placówek humanitarnych, dodała Estonka.
„Środki te są już wdrażane lub ich wdrażanie rozpocznie się w najbliższych dniach, przy zrozumieniu, iż pomoc na dużą skalę musi trafiać bezpośrednio do ludności. Jednocześnie podejmowane będą działania w celu zapobieżenie jej (pomocy – red.) przejęciu przez Hamas”, czytamy dalej w oświadczeniu.
– To porozumienie jest efektem dialogu, który (Kallas – red.) rozpoczęła z ministrem spraw zagranicznych (Izraela – red.) Gideonem Saarem – przekazał rzecznik Komisji Europejskiej.
Wewnętrzny przegląd umowy handlowej między UE a Izrael, do którego w zeszłym miesiącu dotarł EURACTIV.com, wykazał „wskazania naruszenia” zapisów dotyczących poszanowania praw człowieka.
W ostatnim czasie nasiliły się także apele niektórych państw UE o nałożenie sankcji na Izrael. Unia przygotowała wstępny dokument z możliwymi opcjami działań odwetowych, do którego również dotarł EURACTIV. Ministrowie spraw zagranicznych UE omówią go we wtorek (15 lipca).
W ostatnich tygodniach do Izraela udała się unijna grupa techniczna pod przewodnictwem specjalnego wysłannika UE ds. Bliskiego Wschodu, Christophe’a Bigota, w celu przeprowadzenia rozmów.