UE i USA porozumiały się ws. ceł. Sukces spotkania von der Leyen z Trumpem

6 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna-ue/news/ue-i-usa-porozumialy-sie-ws-cel-sukces-spotkania-von-der-leyen-z-trumpem/


Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły wczoraj w Szkocji umowę handlową ustalającą 15-procentową stawkę celną. Porozumienie udało się osiągnąć tuż przed pierwszym sierpnia, czyli zapowiedzianym przez prezydenta USA terminem wprowadzenia nowej stawki, podwyższonej z 10 do 30 proc.

Donald Trump zagroził wcześniej takimi cłami wszystkim państwom, które do tego czasu nie podpiszą umowy z Waszyngtonem.

Negocjacje ostatniej szansy w Szkocji

Negocjacje ostatniej szansy prowadziły w niedzielę w Szkocji delegacje UE i USA, na których czele stali: prezydent Stanów Zjednoczonych z jednej strony, a z drugiej – szefowa Komisji Europejskiej. Po ich zakończeniu oboje deklarowali zadowolenie z osiągniętych rezultatów.

– To bardzo ważna umowa, bardzo duża umowa, największa ze wszystkich – ocenił Trump po zakończeniu niedzielnych (27 lipca) rozmów w swoim luksusowym klubie golfowym Turnberry. – To dobra umowa, ogromna umowa – wtórowała mu Ursula von der Leyen.

Dzięki porozumieniu, które jest wynikiem wczorajszych rozmów, nie wejdą w życie ani 30-procentowe cła, które zapowiadał Trump, ani dotkliwe cła odwetowe, które zatwierdziła Unia Europejska.

Pod koniec zeszłego tygodnia (24 lipca) UE podjęła bowiem decyzję o wprowadzeniu siódmego sierpnia ceł odwetowych o wartości 93 mld euro na amerykańskie produkty, o ile do tego czasu Bruksela i Waszyngton nie zaakceptują nowej umowy handlowej.

Proponowana przez KE lista produktów, na które UE miała wprowadzić odwetowe cła, obejmowała m.in. samoloty, samochody, wino oraz sprzęt medyczny i elektryczny.

Trump: Największa umowa z UE w historii USA

– Osiągnęliśmy porozumienie. To korzystne dla wszystkich – ocenił Trump na konferencji prasowej w Turnberry. Zwrócił przy tym uwagę, iż jest to największa umowa w historii USA zawarta z Unią Europejską.

– To nas do siebie zbliży (…). To w pewnym sensie partnerstwo – dodał amerykański prezydent. Powtórzył także, iż Stany Zjednoczone nie mogą obniżyć stawki celnej dla Unii Europejskiej poniżej 15 proc., choć w maju groził nałożeniem choćby 50-procentowej taryfy na prawie wszystkie towary z UE i dopiero później ograniczył ją do 30 procent.

– Unia Europejska zgodzi się kupić od Stanów Zjednoczonych energię o wartości 750 mld dolarów – przekazał Trump.

– Zgodzą się zainwestować w Stany Zjednoczone o 600 mld dolarów więcej niż inwestują w tej chwili – dodał. Ponadto Unia miałaby jego zdaniem zadeklarować gotowość otwarcia rynku na handel z USA bez ceł, a także na zakup „ogromnych ilości” sprzętu wojskowego.

Prezydent USA zastrzegł jednak, iż stal i aluminium „pozostają bez zmian” i przez cały czas są objęte 50-procentową stawką. Wcześniej Trump powiedział, iż oba surowce są wyjęte „chyba” ze wszystkich porozumień handlowych zawieranych przez Stany Zjednoczone.

Szefowa KE: Umowa daje przejrzystość obywatelom i przedsiębiorstwom

Natomiast przewodnicząca KE określiła wczorajszą umowę jako „ogromne porozumienie”, które zawarto po „trudnych negocjacjach”. Zapewniła przy tym, iż „zapewni ono stabilność” i „przewidywalność”.

– Ustabilizowaliśmy jedną stawkę celną w wysokości 15 proc. dla zdecydowanej większości eksportu z UE. Stawka ta będzie obowiązywać w większości sektorów, w tym w przemyśle samochodowym, półprzewodnikowym i farmaceutycznym – relacjonowała von der Leyen.

– Ta 15-procentowa stawka to jasno określony pułap, bez kumulacji, obejmujący wszystkie sektory. Daje to zatem naszym obywatelom i przedsiębiorstwom tak bardzo potrzebną przejrzystość – dodała szefowa KE. Zwróciła także uwagę, iż podczas rozmów uzgodnione zostały tzw. taryfy zero za zero, co oznacza zniesienie ceł przez obie strony na niektóre produkty.

Von der Leyen sprecyzowała, iż zerowa stawka celna w handlu między UE a USA będzie obowiązywała wszystkie samoloty i ich części, niektóre chemikalia, niektóre leki generyczne i niektóre produkty rolne, zasoby naturalne i surowce krytyczne, a także sprzęt półprzewodnikowy. – Będziemy przez cały czas pracować nad dodaniem kolejnych produktów do tej listy – zapowiedziała szefowa KE.

Pytana na konferencji prasowej, czy ma pewność, iż USA nie podniosą ceł na farmaceutyki von der Leyen podkreśliła, iż „mamy pewność, iż to będzie 15 proc.”. – Natomiast inną kwestią jest to, jaką decyzję Stany Zjednoczone podejmą globalnie – zastrzegła.

LNG z USA za 750 mld. Zamiast tego z Rosji

Von der Leyen przyznała też, iż Unia zobowiązała się kupić amerykański gaz skroplony LNG o łącznej wartości 750 mld euro. Wyjaśniła, iż oznacza zakup tego surowca za 250 mld dolarów rocznie przez trzy kolejne lata prezydentury Trumpa.

– przez cały czas mamy zbyt dużo rosyjskiego LNG, który ponownie trafia tylnymi drzwiami do Unii Europejskiej, a także trochę rosyjskiego gazu i ropy, których już nie chcemy – tłumaczyła szefowa KE. – Dlatego też zakup tańszego i lepszego LNG ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo pożądany – dodała.

Natomiast na pytanie, czy europejskie samochody przez cały czas będą mogły być sprzedawane w USA, odpowiedziała, iż należy pamiętać o tym, iż w tej chwili stawka ta wynosi 27,5 proc. – Zeszliśmy z tego poziomu do 15 proc. (…) To było najlepsze, co udało nam się osiągnąć – zapewniła – zapewniła von der Leyen przypominając, iż bez tej umowy za kilka dni unijny eksport do USA zostałby objęty 30-procentową stawką celną.

Dostęp państw UE do innych światowych rynków

Szefowa KE przypomniała także, iż Komisja pracuje nad rozszerzeniem dostępu do innych rynków na świecie. – W ostatnich miesiącach zakończyliśmy negocjacje z Mercosurem, Meksykiem i Indonezją – podkreśliła. – W niespokojnym świecie Europa jest niezawodnym partnerem. I będziemy przez cały czas realizować umowy, które pomogą chronić nasz dobrobyt – zapowiedziała von der Leyen.

Media przypomniały, iż wartość stosunków handlowych między USA i UE w zeszłym roku szacowano na 1,68 biliona euro, uwzględniając zarówno handel usługami, jak i towarami. Mimo iż UE odnotowała nadwyżkę w handlu towarami, to w sektorze usług miała deficyt. W rezultacie osiągnęła ogólną nadwyżkę w wysokości około 50 mld euro.

Idź do oryginalnego materiału