Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa przeprowadził szczerą rozmowę z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi na temat długotrwałych obaw Unii Europejskiej. Spotkanie w Brukseli dotyczyło nierównowagi gospodarczej i handlowej oraz odpowiedzialności Chin za przyczynianie się do sprawiedliwego pokoju na Ukrainie.
Costa podkreślił na platformie X, iż UE i Chiny muszą współpracować w celu wzmocnienia międzynarodowego porządku opartego na zasadach. Zaznaczył również konieczność wspólnego stawiania czoła globalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu.
Przygotowania do szczytu w Pekinie
Spotkanie Costy z Wangiem odbyło się w ramach 13. rundy Dialogu Strategicznego UE-Chiny. Chiński minister spraw zagranicznych ma się również spotkać z szefową unijnej dyplomacji Kają Kallas.
Wizyta chińskiego dyplomaty służy przygotowaniu do szczytu UE-Chiny zaplanowanego na 24 i 25 lipca. Spotkanie odbędzie się w Pekinie oraz w Hefei, stolicy prowincji Anhui.
Napięcia w relacjach dwustronnych
Rozmowy realizowane są w kontekście rosnących napięć w relacjach między blokami. Po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu media spekulowały, iż może to wymusić ocieplenie relacji między Brukselą a Pekinem.
Unijni dyplomaci zaznaczają jednak, iż realne zbliżenie będzie możliwe tylko pod określonymi warunkami. Chiny muszą odpowiedzieć na obawy UE związane z ogromną dysproporcją w handlu oraz pogłębiającymi się relacjami Pekinu z Moskwą.
Spór o pierwiastki ziem rzadkich
Punktem spornym w relacjach UE-Chiny są również chińskie restrykcje na eksport pierwiastków ziem rzadkich. Te surowce są najważniejsze dla rozwoju nowoczesnego przemysłu europejskiego.
Z Brukseli Maria Wiśniewska (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.