Uczniowie z gminy Końskie walczyli o „złote pióra”

1 tydzień temu

„O nie najbardziej znanych wynalazcach” to tytuł X Gminnego Konkursu Ortograficznego „O Złote Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Końskie”.

Uczniowie pisali między innymi o Janie Czochralskim, chemiku odpowiedzialnym za wynalezienie metody otrzymywania monokryształów krzemu, wykorzystywanych w produkcji telefonów i innych urządzeń. Poza dawką wiedzy mogli też sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.

Odpowiedzialna za dyktando Justyna Maliborska z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli informuje, iż pomysł na gminne dyktando narodził się 10 lat temu. Początkowo tylko dwie szkoły brały udział w zmaganiach, później włączały się kolejne placówki.

09.05.2024. Końskie. X Gminny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Końskie” / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

– Co roku organizujemy konkurs dla uczniów z dziesięciu szkół gminy Końskie. W tym roku przystępuje do niego 22 uczniów. Celem konkursu jest nie tylko dbałość o poprawność języka polskiego, ale to też okazja do integracji środowiska szkolnego.

Współorganizatorka Katarzyna Drzazga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich dodaje, iż konkurs jest okazją do spotkań polonistów i uczniów, którym język polski jest bliski. W dyktandzie biorą udział uczniowie z 7 i 8 klas. Jedną z nich jest Lena, która nie stresuje się konkursem.

– Napiszę dyktando, oddam i zobaczymy jaki będzie tego wynik – śmieje się. – Lubię czytać, głównie powieści fantastyczne. Myślę, iż to bardzo pomaga zapamiętać wygląd wyrazów i poprawić sprawność językową – zauważa.

Główne nagrody to „złote pióra” sfinansowane przez burmistrza miasta i gminy Końskie. Wyłoniono 5 laureatów: Centkowski Antoni, Mietlińska Joanna, Boruń Milena, Wiśniewska Aleksandra, Cieślak Agata.

09.05.2024. Końskie. X Gminny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Końskie” / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce


Idź do oryginalnego materiału