Uchwała Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów opublikowana w Dzienniku Ustaw

1 dzień temu
W Dzienniku Ustaw została opublikowana uchwała Sądu Najwyższego w sprawie uznania ważności wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta.
Sąd Najwyższy zdecydował ws. wyborów. Uchwała w Dzienniku Ustaw
We wtorek Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich. W ocenie sędziów nie ma podstaw, aby kwestionować wynik wyborów z 1 czerwca 2025 roku. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęto w pełnym 18-osobowym składzie w obecności Prokuratora Generalnego oraz przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Treść postanowienia odczytał I Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN sędzia Krzysztof Wiak. W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę o stwierdzeniu ważności wyborów.


REKLAMA


Zastrzeżenia ws. Izby Kontroli
Uchwałę poprzedza adnotacja ws. wątpliwości dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Podkreślono w niej, iż zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej KRS ukształtowana na mocy ustawy z 7 grudnia 2017 roku "nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej". Dalej napisano, iż "nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów" nie pozwalają na uznanie SN - orzekającego w składach, w których zasiada osoba powołana na wniosek obecnej KRS - za "sąd ustanowiony na mocy ustawy". Strona rządowa kwestionuje legalność Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która decyduje o ważności wyborów.


Zobacz wideo Wybory uznane za ważne. Zwolennicy Nawrockiego triumfują pod Sądem Najwyższym


6 sierpnia zaprzysiężenie Karola Nawrockiego
Szymon Hołownia poinformował we wtorek, iż na 6 sierpnia zwoła Zgromadzenie Narodowe i odbierze przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego. "Są wątpliwości co do statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Nie ma wątpliwości, kogo wybrali Polacy" - stwierdził. "Każdy przypadek nieprawidłowości w komisjach musi sumiennie wyjaśnić prokuratura. A my musimy zamknąć ten zadziwiający czas, w którym najzagorzalsi przeciwnicy PiS, mówili czystym PiS-em ('Pani Marszałek, trzeba anulować, bo przegramy!'). I wrócić do roboty" - napisał Hołownia.
Nieprawidłowości wyborcze
W sprawie nieprawidłowości wyborczych toczą się postępowania w prokuraturze. Jak informował prokurator krajowy Dariusz Korneluk, takich spraw jest około 20. Korneluk zaznaczył w czwartek na antenie Programu 3 Polskiego Radia, iż w niektórych komisjach może być konieczne ponowne przeliczenie głosów z udziałem prokuratorów. - Rekomenduję, by dokonywał tego prokurator osobiście wraz z przedstawicielem komisji wyborczej i by czynność ta była nagrywana. Jednocześnie nie wykluczam, iż prokurator dojdzie do wniosku, iż jeszcze może przybrać jakąś osobę, tak zwaną osobę przybraną, o której mówi kodeks postępowania karnego - wyjaśniał Dariusz Korneluk. Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół, który ponownie przeliczy głosy w obwodowych komisjach wyborczych. Śledczy sprawdzą wyniki w 296 komisjach.


Przeczytaj też artykuł "Adam Glapiński wezwany do prokuratury. Chodzi o śledztwo ws. ujawnienia informacji"


Źródła:Dziennik Ustaw, IAR
Idź do oryginalnego materiału