Tysiące Polaków w obronie życia i rodziny. Od Krakowa po Lębork – Polska daje świadectwo wierności życiu

3 dni temu

Nie protest, nie manifestacja gniewu – świadectwo. W czerwcu 2026 roku tysiące Polaków z dziesiątek miast wyszło na ulice, niosąc jeden przekaz: życie ludzkie ma wartość, rodzina ma przyszłość, a naród, który przestaje rodzić dzieci, skazuje się na zagładę.

Kraków, Gdańsk, Siedlce, Sandomierz, Lębork – to tylko część długiej listy miejsc, gdzie w tym roku zabrzmiało głośne „tak” dla życia.

Kraków: „Polska wymiera. W dzieciach nadzieja”

W niedzielę 21 czerwca ulicami Krakowa przeszedł już XII Marsz dla Życia i Rodziny. Wyruszył o godzinie 11.30 z Placu Matejki, następnie ulicą Floriańską, przez Rynek Główny i ulicę Grodzką dotarł pod Wawel. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Kancelarii Prezydenta RP Karola Nawrockiego.

Za głównym banerem szły uśmiechnięte dzieci wymachujące flagami i balonikami, często w czerwonych czapeczkach z napisem „Marsz dla Życia i Rodziny”. Uczestnicy skandowali okrzyki takie jak „Rodzina, najlepsza drużyna” i inne hasła zachęcające do zakładania rodziny. W marszu wzięła udział m.in. była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, a także przedstawiciele krakowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

Tegoroczna edycja skupiła się na alarmujących danych demograficznych. Współczynnik dzietności za 2024 rok wyniósł zaledwie 1,099 dziecka przypadającego na jedną kobietę. Skumulowana liczba urodzeń za ostatnie 12 miesięcy po raz pierwszy w historii spadła poniżej 240 tysięcy. Modele demograficzne mówią: jeżeli nic się nie zmieni, w 2100 roku Polaków będzie 11 milionów, a w 2200 – milion.

Piotr Kucharski, współorganizator marszu, zwrócił uwagę, iż ten fakt jest często przemilczany w przestrzeni medialnej. „I jeżeli kraj się nie obudzi i nie zacznie stawiać na rodzinę i dzieci, to przyszłość naszego narodu naprawdę jest zagrożona” – podkreślił.

Szczególnym akcentem krakowskiego marszu był dzwon „Głos Nienarodzonych”. Dzwon ma swoją stałą bazę przy Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, ale jeździ po całej Polsce na podobne wydarzenia – ma budzić sumienia. Stanął na Placu pod Wawelem i na zakończenie marszu każdy mógł w niego uderzyć.

Głównym organizatorem krakowskiego marszu było Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. „Coroczny Marsz dla Życia i Rodziny to coś więcej niż wydarzenie dla mieszkańców Krakowa – to dzień, w którym obrońcy życia człowieka, rodziny oraz praw rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi wartościami, przybywający z różnych regionów, gromadzą się licznie na krakowskich ulicach, aby wyrazić społeczny głos w walce o przyszłość całego narodu” – napisali organizatorzy.

Gdańsk: marsz i festiwal – cały dzień dla życia

W tę samą niedzielę, 21 czerwca, Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez centrum Gdańska. Jego metą był Plac Zebrań Ludowych, gdzie przez cały wieczór trwał V Festiwal dla Życia.

Marsz wystartował o godz. 15 spod Kaplicy Królewskiej przy ul. Ducha Świętego, poprzedzony wspólną modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie uczestnicy wyruszyli ulicami Gdańska w radosnym, pokojowym przemarszu, który zakończył się na Placu Zebrań Ludowych.

Tegoroczny Marsz i Festiwal skoncentrowane były na słowach z Listu do Kolosan: pokój Chrystusowy – który ma rządzić naszymi sercami, jedność – do której wszyscy zostaliśmy wezwani w jednym Ciele, oraz wdzięczność – jako styl życia i świadectwo wiary.

Od godziny 16.15 Plac Zebrań Ludowych zamienił się w tętniącą życiem przestrzeń Festiwalu dla Życia. W programie znalazły się koncerty, modlitwa, panele dyskusyjne, animacje dla dzieci oraz spotkania wspólnot i organizacji. O godz. 20, na zakończenie imprezy, rozpoczął się koncert popularnego zespołu TGD.

Wśród gości Strefy Inspiracji – przestrzeni otwartych rozmów o codziennym życiu, wierze i powołaniu – znaleźli się m.in. Tomek Zieliński, Monika Wierzbicka, Piotr Nazaruk oraz Patrycja i Leszek Grzegrzółka. Wszystkie rozmowy prowadził ks. Mateusz Tarczyński.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Metropolity Gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy SAC oraz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Wstęp na wszystkie atrakcje był bezpłatny.

Siedlce: marsz z wymiarem charytatywnym

7 czerwca jako jeden z pierwszych do ogólnopolskiej inicjatywy dołączyły Siedlce. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Czas obronić małżeństwo! Czas ochronić życie!” i zgromadziło mieszkańców oraz gości, którzy chcieli zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i ochrony życia każdego człowieka.

Program rozpoczął się o godz. 12.00 Mszą Świętą w siedleckiej katedrze. Po Eucharystii, o godzinie 13.15, uczestnicy wyruszyli we wspólnym przemarszu ulicami miasta. Finał wydarzenia miał miejsce w Parku Miejskim „Aleksandria”, gdzie odbył się Piknik dla Życia i Rodziny z atrakcjami dla całych rodzin.

Gościem specjalnym był ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek. Marsz miał także wymiar charytatywny. Podczas wydarzenia prowadzona była zbiórka funduszy na zakup przenośnego koncentratora tlenu dla podopiecznych Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. Tegoroczny siedlecki marsz objął patronatem honorowym Biskup Siedlecki oraz Prezydent Miasta Siedlce.

Sandomierz: w obronie małżeństwa

Tego samego dnia, 21 czerwca, Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł również przez Sandomierz, organizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej. Podobnie jak w Siedlcach, hasło tegorocznego marszu brzmiało „Czas obronić małżeństwo! Czas ochronić życie!” Uczestnicy zebrali się na Mszy Świętej w kościele pw. św. Józefa, a następnie przeszli ulicami miasta, dając świadectwo wartości życia i rodziny. Na zakończenie przy ulicy Żółkiewskiego odbył się piknik rodzinny.

Lębork: rodzina jest spoko

W tym samym czerwcowym niedzielnym pochodzie wzięli też udział mieszkańcy Lęborka i goście, którzy przemaszerowali ulicami tego pomorskiego miasta. Marsz poprzedzony był Mszą Świętą w Sanktuarium św. Jakuba, a przemarsz wyruszył z Placu Pokoju. „Spotkaliśmy się dzisiaj, aby pokazać przede wszystkim, iż warto żyć w rodzinie i warto być z niej dumnym. To nie jest przeciwko komuś lub czemuś. Chcemy zamanifestować, iż rodzina jest spoko” – mówił o. Damian Basarab z Klasztoru Franciszkanów, Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku.

Czerwiec – miesiąc troski o życie

Marsz dla Życia i Rodziny jest inicjatywą organizowaną w wielu miejscowościach Polski, mającą na celu promocję wartości rodzinnych, solidarności międzypokoleniowej oraz ochrony życia ludzkiego. Tegoroczne edycje, zarówno te pod hasłem demograficznym w Krakowie, jak i te skupione na obronie małżeństwa w Siedlcach, Sandomierzu czy Lęborku, a wreszcie radosne świętowanie życia w Gdańsku – pokazują, iż troska o rodzinę nie jest kwestią jednego dnia ani jednego miasta, ale żywą obecnością milionów Polaków, którzy wierzą, iż przyszłość narodu rodzi się w rodzinie.

jb

Źródło: Dziennik Polski, Trojmiasto.pl, Niedziela.pl, dorzeczy.pl, pch24.pl

Idź do oryginalnego materiału