Nowy Sącz stał się areną wyjątkowego wydarzenia sportowego – V Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt im. śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorami turnieju byli Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego, STS Sandecja, Stowarzyszenie Klub Integracyjny.
Zawody otworzyli i wręczali nagrody zawodniczkom: przewodniczący nowosądeckiego klubu „GP” i zarazem dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Tomasz Baliczek, prezes Sławomir Wojta oraz redaktor „Rocznika Sądeckiego” Jarosław Jakubowski.
Patronat honorowy nad turniejem objęli prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Marek Pławiak. W trakcie uroczystości wręczono również nagrody dla zawodniczek wyróżniających się nie tylko na boisku, ale także w konkursie wiedzy o prezydencie Lechu Kaczyńskim. W turnieju wzięło udział ponad 200 zawodniczek, które rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: juniorek młodszych i młodziczek. Wyniki rozgrywek Juniorka Młodsza: I miejsce – STS SANDECJA Nowy Sącz, najlepsza zawodniczka – Zuzanna Grucela; II miejsce – MKS MOS Wieliczka, najlepsza zawodniczka – Kaja Gorączko; III miejsce – Uczniowski Klub Sportowy Jedynka w Tarnowie, najlepsza zawodniczka – Labok Emilia. Wyniki rozgrywek Młodziczek: I miejsce – MKS MOS Wieliczka, najlepsza zawodniczka – Natalia Lorek; II miejsce – Góral Muszyna, najlepsza zawodniczka – Amelia Niciewicz; III miejsce – STS SANDECJA Nowy Sącz, najlepsza zawodniczka – Aleksandra Stawiarska.
WATYKAN | W Watykanie odbył się uroczysty pogrzeb papieża Franciszka – wydarzenie, które zgromadziło wiernych z całego świata, przywódców państw oraz przedstawicieli Kościoła. Całą ceremonię transmitowała Telewizja Republika, która nie tylko relacjonowała przebieg uroczystości na żywo, ale także była obecna na miejscu. Stacja miała swoje specjalne studio, z którego nadawała programy poświęcone przygotowaniom do pogrzebu, wspomnieniom o papieżu Franciszku oraz emocjom i refleksjom wiernych. Wśród zaproszonych gości znalazł się także przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Rzymie, Aleksander Nowak, który w swojej wypowiedzi podkreślił symboliczne znaczenie pontyfikatu zmarłego papieża: „Pontyfikat Papieża Franciszka z pewnością zapisze się w historii Kościoła jako czas pełen symboliki. Gdy wybrał imię Franciszek, wielu z nas, Polaków, natychmiast pomyślało o Asyżu – miasteczku niedaleko Rzymu, związanym ze świętym Franciszkiem z Asyżu. Wybór tego imienia nie był przypadkowy – był zapowiedzią drogi, którą miał podążać nowy papież. Nie chodzi tu jedynie o ubóstwo, prostotę czy życie dla ubogich. Święty Franciszek otrzymał misję od Boga – we śnie usłyszał: »Idź i napraw mój Kościół« – i rzeczywiście go naprawiał. Podobnie papież Franciszek, poprzez swoją cichość, prostotę i miłość do drugiego człowieka naprawił wiele w Kościele”.
WROCŁAW | Na zaproszenie europoseł Anny Zalewskiej odbyła się wizyta przedstawicieli klubów „Gazety Polskiej” z Dolnego Śląska w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. W wydarzeniu wzięli udział klubowicze z Wrocławia, ze Środy Śląskiej, z Wołowa, ze Strzelina, z Dzierżoniowa, Międzylesia, ze Zgorzelca oraz z Warszawa Bielany-Żoliborz. Podczas pobytu przybliżono uczestnikom arkana funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej, a także umożliwiono zwiedzanie gmachu Parlamentu Europejskiego. Szczególnym i najbardziej poruszającym momentem wyjazdu było uczczenie 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Punktualnie o godzinie 21:37, przed katedrą w Strasburgu, odśpiewano „Barkę” – ukochaną pieśń papieża Polaka. Wizyta przebiegła w serdecznej atmosferze i była okazją do integracji środowisk klubowych z różnych części kraju. W planach są już kolejne wyjazdy do instytucji europejskich w Brukseli i Strasburgu, z udziałem klubów „Gazety Polskiej” z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.
ZGORZELEC | Klub „Gazety Polskiej” Zgorzelec miał zaszczyt uczestniczyć w wizycie w Brukseli, podczas której odbyły się spotkania z europoseł Anną Zalewską oraz europosłem Tobiaszem Bocheńskim. Była to wartościowa i konstruktywna wizyta, skoncentrowana na najważniejszych kwestiach dotyczących regionu, ze szczególnym uwzględnieniem obrony strategicznych interesów związanych z funkcjonowaniem kopalni Turów. Podczas rozmów podkreślono, jak istotne jest aktywne uczestnictwo w procesach decyzyjnych na poziomie Unii Europejskiej oraz konieczność reprezentowania głosu lokalnych społeczności. Udział w tym wyjeździe wzmocnił przekonanie, iż tylko poprzez współpracę i zaangażowanie można skutecznie zabiegać o przyszłość regionu i jego mieszkańców.
CZĘSTOCHOWA | W Częstochowie odbyło się spotkanie zorganizowane przez częstochowski klub „Gazety Polskiej” z prof. Janem Majchrowskim, który w swojej wypowiedzi przybliżył ważne momenty z historii Polski, sięgając czasów Królestwa Polskiego. Profesor Majchrowski nawiązał do trudnych wydarzeń, takich jak najazd szwedzki, rozbiory Polski oraz okres II Rzeczypospolitej, podkreślając, iż mimo tych dramatycznych momentów w historii, Polacy zawsze potrafili stawić czoła przeciwnościom. Cechą Polaków, która niezmiennie była obecna w każdej epoce, jest umiłowanie wolności, które pozwalało przetrwać najtrudniejsze chwile. Spotkanie zakończyło się wspólnym akcentem, który podkreślił niezłomną wiarę w siłę narodu polskiego. „W górę serca – damy radę!” – te słowa stały się przesłaniem spotkania, przypominając, iż mimo wszelkich trudności Polacy zawsze potrafili i potrafią stawić czoła wyzwaniom.
ŁÓDŹ | W Łodzi odbyła się Konwencja Wyborcza Karola Nawrockiego, obywatelskiego kandydata na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, którzy wygłosili przemówienia. Na scenie pojawiła się również Marta Nawrocka, żona obywatelskiego kandydata na prezydenta Polski. Wśród licznie zgromadzonych uczestników nie zabrakło członków klubów „Gazety Polskiej”, którzy przybyli z klubowymi banerami, okazując poparcie dla Karola Nawrockiego.
WARSZAWA | W samo południe uczestnicy Narodowego Marszu Życia wyruszyli z placu Zamkowego, kierując się Traktem Królewskim w stronę Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Tegoroczna edycja wydarzenia niosła ze sobą dwa ważne przesłania: przypomnienie, iż Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia prawną ochronę życia ludzkiego, oraz uczczenie 1000 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Podczas marszu licznie obecni byli członkowie klubów „Gazety Polskiej”, którzy pojawili się z klubowymi transparentami, manifestując swoje wartości i wspierając przesłanie wydarzenia. Hasło „Prawo do życia jest fundamentem” przyświecało uczestnikom przemarszu, podkreślając rangę obrony życia w debacie publicznej.
ŁUKÓW | Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” z Łukowa po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w programie Adriana Klarenbacha „Klub Republiki”. Spotkanie odbyło się w atmosferze otwartej, merytorycznej rozmowy i było doskonałą przestrzenią do podzielenia się refleksjami na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Podczas dyskusji poruszono wiele istotnych tematów, m.in. związanych z przyszłością kraju, wyzwaniami społecznymi oraz zaangażowaniem obywatelskim. Członkowie klubu podkreślili, jak ważne jest, by Polacy mogli swobodnie wymieniać poglądy i wspólnie szukać rozwiązań. „Jestem wdzięczny za każdą chwilę tej rozmowy, zaangażowanie moich przyjaciół oraz otwartość Adriana Klarenbacha, który stworzył atmosferę pełną szacunku i merytorycznej dyskusji. Takie programy są dowodem na to, iż rozmowa i kooperacja mogą prowadzić do realnych działań na rzecz naszej wspólnej przyszłości” – powiedział Robert Sokołowski, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Łuków.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
CZERNIKOWO – spotkanie otwarte z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 8 maja, godz.19, Aula Szkoły Muzycznej ul. Gimnazjalna 1, Czernikowo.
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – spotkanie autorskie z posłem do Parlamentu Europejskiego Danielem Obajtkiem. 9 maja, godz. 17, Hotel & Restauracja „Pelikan”, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki. Wstęp wolny.
ŚRODA WLKP. – spotkanie otwarte z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 21 maja, godz. 17, Biblioteka Publiczna, plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska.
KLUBY „GAZETY POLSKIEJ”
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl
