Członkowie Klubów „Gazety Polskiej”, w tym licznie Kluby „Gazety Polskiej” Milanówek, Bielany-Żoliborz i Rypin, zgromadzili się na Powązkach Wojskowych w Warszawie, by złożyć wieńce pod pomnikiem Maurycego Mochnackiego.
Wydarzenie to miało na celu uczczenie pamięci jednego z praojców polskiej niepodległości oraz założyciela i redaktora pierwszego wydania „Gazety Polskiej”. Uroczystość rozpoczęła się krótkim wprowadzeniem przypominającym sylwetkę Mochnackiego, niestrudzonego patrioty. W latach 1827–1829 pełnił on funkcję redaktora „Gazety Polskiej”, stając się orędownikiem wolności i niezależności narodu polskiego. W przemówieniach, które towarzyszyły składaniu wieńców, podkreślano ogromną rolę Mochnackiego w kształtowaniu myśli patriotycznej oraz jego wpływ na współczesne idee wolności. Przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” złożyli symboliczne biało-czerwone kwiaty, pokazując, iż pamięć o takich postaciach jak Mochnacki jest wciąż żywa w kolejnych pokoleniach.
Dr Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta RP, odbył dwa wyjątkowo udane spotkania z wyborcami – w Bielsku-Białej oraz w Głogowie. Wydarzenia zorganizowane przez tamtejsze kluby „Gazety Polskiej” przyciągnęły tłumy zainteresowanych, co potwierdza ich sukces organizacyjny i ogromne zainteresowanie kandydaturą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie w Bielsku-Białej, zorganizowane przez Barbarę Niedzielską, przewodniczącą Klubu „Gazety Polskiej” Bielsko-Biała, oraz Posła RP Grzegorza Pudę, odbyło się w znakomitej atmosferze. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, a dr Karol Nawrocki nie krył wzruszenia, witając zgromadzonych słowami: „Tu bije dzisiaj serce Polski. Tu jest Polska i widzę to na Waszych twarzach, w Waszej energii, tej energii, którą zabiorę ze sobą i zaprowadzę na Krakowskie Przedmieście do Pałacu Prezydenckiego. Jestem jednym z Was! Drodzy Państwo, ja nie opowiadam ludziom bajek”. Podczas spotkania poruszono wiele istotnych tematów, m.in. kwestie światopoglądowe, stosunek kandydata do aborcji oraz znaczenie religii w życiu publicznym. Organizatorzy zadbali również o wyjątkowy akcent regionalny – na zakończenie Karol Nawrocki otrzymał tradycyjny góralski kapelusz i ciupagę, co spotkało się z gorącymi owacjami. Wśród zebranych wznoszono okrzyki: „Zwyciężymy!” i „Karol Nawrocki prezydentem!”.
Równie entuzjastycznie kandydat został przyjęty w Głogowie na spotkaniu zorganizowanym przez Jana Rzepę – przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej” Głogów, gdzie frekwencja była tak wysoka, iż prawie 500 osób nie zmieściło się w sali. Karol Nawrocki wyszedł do zgromadzonych przed budynkiem, dziękując za wsparcie i zapowiadając, iż niedługo ponownie odwiedzi Dolny Śląsk. Podczas spotkania kandydat podkreślił swoje priorytety, mówiąc: „Zdrowie, bezpieczeństwo i symbole narodowe muszą być poza sporami politycznymi”. Zgromadzenie rozpoczęło się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, co podkreśliło patriotyczny charakter wydarzenia. Po owacjach na stojąco i gromkich brawach Karol Nawrocki przedstawił swoje plany dotyczące m.in. promowania profilaktyki zdrowotnej oraz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. W drugiej części wydarzenia kandydat odpowiadał na pytania licznie przybyłych sympatyków, co stworzyło okazję do żywego dialogu z wyborcami. Klub „Gazety Polskiej” Lubin wręczył kandydatowi na prezydenta RP szablę.
Zarówno w Bielsku-Białej, jak i w Głogowie spotkania z Karolem Nawrockim były nie tylko wyrazem poparcia, ale także okazją do wspólnego wyrażenia troski o przyszłość Polski. Wysoka frekwencja i entuzjazm zgromadzonych pokazały, iż obywatelski kandydat na prezydenta potrafi dotrzeć do serc Polaków i wzbudzać nadzieję na lepsze jutro. Długa kolejka chętnych do pamiątkowego zdjęcia z kandydatem oraz gromkie owacje potwierdzają, iż Karol Nawrocki cieszy się rosnącym poparciem. Czekamy na kolejne spotkania zorganizowane przez kluby „Gazety Polskiej”.
W ciepłej atmosferze odbyło się spotkanie gliwickiego klubu „Gazety Polskiej” poświęcone twórczości Jana Strządały – członka gliwickiego klubu „GP”, wybitnego poety, eseisty i prozaika. Jan Strządała, którego literacki dorobek rozciąga się na ponad pięć dekad, zaprezentował wybrane utwory ze swojej twórczości. Szczególnym punktem wieczoru było odczytanie fragmentu wstępu Józefa Barana do tomu „Z ciemności ciała”, gdzie autor podkreślał, iż inspiracją dla Strządały są niezmierzone pokłady Muz, których można jedynie zazdrościć, ale ważniejsze jest, iż wciąż napędzają go do pisania. W trakcie spotkania sam poeta z pasją czytał swoje utwory, prowadząc słuchaczy przez różne emocje – od refleksji nad codziennością, po wzniosłe, duchowe uniesienia. Każdy wiersz kończył się chwilą ciszy, po której następowały brawa.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Elbląg 2 im. Lecha Kaczyńskiego oraz Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława udali się do Tulic, by przy pomniku Danuty Siedzikówny „Inki” uczcić pamięć bohaterki antykomunistycznego podziemia. W skupieniu i modlitwie uczestnicy oddali hołd wszystkim tym, których losy, podobnie jak los „Inki”, stały się symbolem niezłomności i ofiary na rzecz ojczyzny. Pod pomnikiem złożono kwiaty, zapalono znicze, a chwila ciszy pozwoliła każdemu z obecnych na osobistą refleksję nad ceną wolności, o którą tak wielu bohaterów musiało walczyć i za którą oddało życie.
Klub „Gazety Polskiej” w Tychach z okazji 433. rocznicy urodzin św. Andrzeja Boboli udał się do Strachociny, by w miejscu szczególnie związanym z patronem Polski zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za ojczyznę. W atmosferze zadumy i duchowej jedności uczestnicy uroczystości prosili o łaski dla ojczyzny i o pokój w sercach rodaków.
Członkowie gdyńskiego klubu „Gazety Polskiej” wzięli udział w spotkaniu, podczas którego Adam Borowski, działacz opozycyjny i społeczny, przedstawił koncepcję budowy Obywatelskiego Ruchu Kontroli Wyborów. Wydarzenie zgromadziło członków pomorskich klubów „Gazety Polskiej”, stanowiąc platformę do wymiany pomysłów i wyznaczenia kierunków działania.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
MIECHÓW – powstał 523. klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Patryk Natkaniec, tel.: +48 607 032 804, e-mail: [email protected]
SŁUPSK – zaproszenie na koncert Pawła Piekarczyka, barda Strefy Wolnego Słowa, 15 grudnia (niedziela), godz. 16:45, po Mszy św. Kościół farny pw. NMP Królowej Różańca Świętego, ul. Ignacego Łukasiewicza, Słupsk.
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na „Wspólne Kolędowanie”. 17 grudnia (wtorek), godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na spotkanie z red. nacz. „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, prezesem Telewizji Republika – Tomaszem Sakiewiczem – oraz bardem Strefy Wolnego Słowa – Pawłem Piekarczykiem. 15 stycznia 2025 roku, godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.
Ryszard Kapuściński