Twoje rachunki za prąd mogą być niższe. Mija termin składania oświadczeń

1 miesiąc temu

Ceny prądu to stały element rozmów Polaków, ale też przedmiot niepokojów. Niedługo po raz kolejny ulegną one zmianie – już od 1 lipca przewiduje się wzrost cen energii elektrycznej. Co można zrobić, aby skorzystać z ulgi?

Zamrożone ceny energii niedługo stopnieją

Mrożenie cen prądu to hasło, które przez ostatnie miesiące musiało obić się o uszy niejednemu z nas. Za sprawą obowiązującego prawa, a dokładnie ustawy z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, ceny prądu w 2024 zostały zamrożone do pewnych limitów zużycia.

O szczegółach przy okazji wdrażania projektu nowelizacji ustawy informowaliśmy wówczas tutaj: Mrożenie cen prądu 2024: poselski projekt dalej w sejmie. Jaki pomysł ma parlamentarna większość?

Określone stawki będą obowiązywały do końca czerwca 2024, natomiast już od lipca, wzrosną prawdopodobnie dla niejednego gospodarstwa domowego w Polsce.

W związku z tym warto przypomnieć, iż istnieją pewne sytuacje, które pozwalają na wykorzystanie większego limitu taniego prądu. O co chodzi i komu należą się ulgi?

Komu przysługują specjalne warunki?

W odróżnieniu od większości gospodarstw domowych, dla których limit zużycia prądu wyniesie 1500 kilowatogodzin, wyszczególnione grupy odbiorców energii elektrycznej będą mogły skorzystać ze zwiększonych limitów zużycia prądu obowiązujących w I półroczu 2024 roku. Mowa między innymi o rolnikach, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz o osobach z niepełnosprawnościami.

Aby skorzystać z przysługującej ulgi, należy złożyć specjalne oświadczenie do 31 marca 2024, przy czym warto zaznaczyć, iż osoby, które taki dokument oddały już w 2023 roku i korzystały z podwyższonych limitów zamrożenia cen prądu, są zwolnione z tego obowiązku.

Oświadczenie mogą złożyć osoby, które nabyły do tego uprawnienie w 2024 roku lub wcześniej, przy czym wówczas go nie złożyły.

Zgodnie z preferencyjnymi warunkami, dla osób, które prowadzą gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej, limit zużycia prądu wynosi 2000 kilowatogodzin. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny. jeżeli jednak chodzi o osoby z niepełnosprawnością, jest on mniejszy i wynosi 1800 kilowatogodzin.

Grupy odbiorców naturalnie różnią się też dokumentami, które poza oświadczeniem o zamrożeniu cen prądu muszą dostarczyć dostawcy energii. Są nimi: kopia decyzji o wymierzeniu za 2022 rok podatku rolnego (w przypadku rolników), kopia Karty Dużej Rodziny (w przypadku jej beneficjentów) lub kopia orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym bądź znacznym w przypadku trzeciej wymienionej grupy odbiorców.

Takie dokumenty można złożyć bezpośrednio w biurach obsługi sieci dystrybutorów, online lub za pośrednictwem poczty. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami bezpośrednio u dostawców energii.

Klucz do tańszego prądu i niezależności. Technologia przyszłości podpowie, jak mądrze zarządzać energią

Źródła: forsal.pl, dziennik.pl

Fot.: canva.com/ @gettyimages / pixabay

Idź do oryginalnego materiału