Proces sprzedaży jednej z największych polskich stacji telewizyjnych, TVN, nabiera tempa. Dotychczasowi gracze, tacy jak Michał Sołowow oraz konsorcjum zbudowane wokół WP Holding, otrzymali niespodziewanego konkurenta. Do rywalizacji dołączył bowiem potentat medialny – Ringier Axel Springer Polska (RASP).
Nowy gracz na horyzoncie: Ringier Axel Springer Polska
RASP, będący wspólnym przedsięwzięciem niemieckiego koncernu Axel Springer oraz szwajcarskiej grupy Ringier, jest właścicielem takich mediów jak Onet czy Fakt. Według doniesień „Pulsu Biznesu”, firma ta rozważa złożenie oferty na zakup TVN.
Co więcej, RASP może połączyć siły z CVC Capital Partners, międzynarodową firmą private equity, która jest głównym akcjonariuszem sieci sklepów Żabka. Taka kooperacja mogłaby znacząco zwiększyć szanse na przejęcie TVN.
Dotychczasowi kandydaci do przejęcia TVN
Przed pojawieniem się RASP, głównymi pretendentami do zakupu TVN byli:
- Michał Sołowow: Jeden z najbogatszych Polaków, który złożył ofertę poprzez swój fundusz inwestycyjny MS Galleon.
- WP Holding: Grupa medialna związana z Rafałem Brzoską, prezesem InPost.
Warto również wspomnieć o włoskim koncernie MediaForEurope, kontrolowanym przez rodzinę Berlusconich, który początkowo wykazywał zainteresowanie zakupem TVN, jednak ostatecznie wycofał się z procesu.
Interwencja rządu i status strategiczny TVN
W grudniu 2024 roku, polski rząd pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska dodał TVN do listy przedsiębiorstw strategicznych. Oznacza to, iż każda transakcja sprzedaży stacji wymaga zgody władz, co ma na celu ochronę mediów przed potencjalnymi wrogimi przejęciami, zwłaszcza ze strony podmiotów zagranicznych. news23
Potencjalne konsekwencje przejęcia przez RASP
Ewentualne przejęcie TVN przez Ringier Axel Springer Polska może prowadzić do znaczącej konsolidacji mediów w Polsce. Połączenie tak silnych marek jak Onet, Fakt i TVN w rękach jednego właściciela może budzić obawy dotyczące pluralizmu medialnego oraz koncentracji wpływów na rynku informacji.
Z drugiej strony, zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, iż silny gracz medialny mógłby skuteczniej konkurować na rynku zdominowanym przez państwowe media, co mogłoby przyczynić się do zwiększenia jakości i różnorodności treści oferowanych odbiorcom.
Co dalej z TVN?
Proces sprzedaży TVN wciąż trwa, a pojawienie się nowego, potężnego gracza jak RASP z pewnością komplikuje sytuację. Decyzje podjęte w najbliższych miesiącach będą miały najważniejsze znaczenie dla przyszłości polskiego krajobrazu medialnego.
Niezależnie od tego, kto ostatecznie przejmie kontrolę nad TVN, istotne będzie zapewnienie, aby proces ten odbywał się w sposób transparentny i z poszanowaniem zasad wolności mediów oraz pluralizmu informacji.
More here:
TVN zostanie sprzedany?! Niemiecki gigant medialny zdominuje polski rynek?