Tusk zirytował się decyzją Dudy. Prezydent nie szczędził mu złośliwości w odpowiedzi

3 godzin temu
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę przewidującą obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W uzasadnieniu decyzji wskazał na brak odpowiednich konsultacji społecznych oraz zastrzeżenia co do zgodności przepisów z konstytucją. Po tej decyzji między nim a premierem Donaldem Tuskiem wywiązała się wymiana wpisów w mediach społecznościowych.


"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – napisał we wtorek w serwisie X prezydent Andrzej Duda.

Tusk: "PiS podwyższył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców"


Jest to odpowiedź na ten wcześniejszy wpis premiera Donalda Tuska: "PiS podwyższył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zaproponowałem jej obniżenie. Prezydent Duda obniżenie zawetował. Szkodzą, bo wciąż mogą. Zostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty".



Jak informował nasz serwis ekonomiczny INNPoland, o prezydenckim weto poinformowała szefowa kancelarii prezydenta, Małgorzata Paprocka.

Prezydent ma "pozostawać otwarty na korektę sposobu zmiany opłacania składki zdrowotnej", ale jak zaznaczyła szefowa kancelarii, "nie można wprowadzać tak istotnych zmian (...) bez konsultacji ze stroną społeczną".

Duda wetuje istotną dla rządu Tuska ustawę


– Wielomiliardowy deficyt, niezatwierdzony plan finansowy NFZ na bieżący rok, niezapłacone nadwykonania za ostatni kwartał ubiegłego roku, eksperci wskazujący na potencjalny brak płynności w drugim półroczu bieżącego roku – brak możliwości finansowania na bieżąco świadczeń opieki zdrowotnej – wyliczała podczas briefingu Małgorzata Paprocka.

– Ta ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej, jest wprost z zasadami konstytucyjnymi sprzeczna – dodała.

I wyjaśniała: – Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda – działając na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. – odmówił podpisania ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazał ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Jakie zmiany miały zostać wprowadzone w ustawie? Do pewnego poziomu składka zdrowotna byłaby liczona na zasadach ryczałtu, a od nadwyżki dochodów – procentowo. Zmiany miały dotyczyć ok. 2,5 mln przedsiębiorców.

Idź do oryginalnego materiału