W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, iż jest to "de facto zmiana ustrojowa".
W czwartek premier Donald Tusk spotyka się z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji. "W pierwszym etapie będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i likwidowały bariery. Czasem będą to ustawy bardzo pracochłonne i skomplikowane, czasem będą po prostu unieważniać bariery" - powiedział Donald Tusk. Dodał, iż "to są tylko najpoważniejsze zmiany".
Podkreślił, iż planowane zmiany są największe od wejścia Polski do UE. "Tak masywnej zmiany de facto ustrojowej - bo w wielu dziedzinach życia zmieniamy ustrój - nie było przystąpienia Polski do UE" - dodał premier.
Oprócz premiera w spotkaniu uczestniczy minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, szef resortu sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar. Ze strony społecznej jest m.in szef InPostu Rafał Brzoska.
"Jesteśmy adekwatnie na finiszu - można powiedzieć - tego gigantycznego sprintu" - powiedział Brzoska. Poinformował, iż jego inicjatywa "SprawdzaMY" otrzymała blisko 15 tys. zgłoszeń i komentarzy na stronie internetowej. Na stronie tej - jak dodał - opublikowano 259 projektów, a 197 zostało już rozpatrzonych. "Przyjętych do realizacji jest ponad 61 proc." - podkreślił przedsiębiorca.
Zespół ds. deregulacji
10 lutego br. premier Donald Tusk zaproponował prezesowi InPostu pokierowanie zespołem, który miałby przygotować propozycje deregulacyjne, a Brzoska propozycję przyjął. Tydzień później zespół opublikował pierwsze postulaty dotyczące m.in. dziewięciu zmian rozporządzeń i 14 zmian ustawowych. Brzoska niedługo później stworzył inicjatywę "SprawdzaMY", która zamierza przygotować ok. 300 propozycji w ciągu 100 dni.
W opublikowanym w ubiegłą sobotę wywiadzie dla PAP Rafał Brzoska powiedział, iż z końcem maja Brzoska zapowiedział, iż z końcem maja br. wraca do obowiązków w swoim przedsiębiorstwie. Dodał, iż w ciągu 100 dni jego pracy dla dobra publicznego w stworzonej przez niego inicjatywie "SprawdzaMY", InPost nie ucierpiał, ale - jak zaznaczył - "w dłuższym okresie żadna firma nie jest w stanie rozwijać się bez lidera".
Źródło: PAP