Podczas dzisiejszej konferencji “Polska. Rok przełomu”, premier Donald Tusk przedstawił swoją wizję strategii gospodarczej Polski. Kluczowym elementem tej strategii mają być inwestycje oraz deregulacja gospodarki, która – zdaniem Tuska – zapewni lepsze warunki do prowadzenia biznesu w kraju.
Podczas swojego wystąpienia premier zwrócił się bezpośrednio do Rafała Brzoski, prezesa InPostu, zapraszając go do opracowania rekomendacji dotyczących deregulacji. Jego propozycja była bezpośrednia:
“Jest np. pan Rafał Brzoska, czytałem w ostatnich kilku dniach jakieś dwa wywiady, jedna czy dwie wypowiedzi, iż deregulacja nie jest niczym trudnym, tylko trzeba chcieć i iż pan akurat wie, co trzeba zrobić. Słuchajcie, no to jak konkrety, to konkrety. To niech pan się za to weźmie. Ma pan tutaj kapitalnych towarzyszy i towarzyszki” – powiedział premier.
Brzoska, obecny na sali, zareagował śmiechem, ale wydaje się, iż przyjął propozycję Tuska.
Donald Tusk podkreślił, iż nie chce, aby proces deregulacji był przygotowywany przez urzędników. Jego zdaniem legislatorzy często nie są w stanie skutecznie upraszczać przepisów:
“Tłumaczę to też w Unii Europejskiej. Urzędnicy, legislatorzy mają we krwi, choćby wtedy, kiedy mówią ‘deregulacja’, z reguły wymyślają nowe przepisy […]. Bez waszego takiego, ale powiedziałbym mocnego, jak trzeba będzie, agresywnego wkładu, moim zdaniem będziemy ciągle się obracali w obszarach fikcji” – mówił premier.
Kim jest Rafał Brzoska?
Rafał Brzoska to polski przedsiębiorca, założyciel i prezes InPostu, firmy logistycznej, która zrewolucjonizowała polski rynek dostaw dzięki sieci paczkomatów. Jego kariera zaczęła się od skromnych początków w branży kolportażu ulotek, ale dzięki innowacyjnemu podejściu oraz umiejętności wykorzystania nowych technologii, stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek logistycznych.
Brzoska jest znany jako jeden z najważniejszych biznesmenów w Polsce, który z powodzeniem rozwija swoje przedsiębiorstwo na rynkach międzynarodowych. Jego determinacja i wizja doprowadziły do ekspansji InPostu na wiele europejskich krajów. Wielokrotnie wypowiadał się na temat potrzeby uproszczenia przepisów gospodarczych w Polsce, podkreślając, iż nadmiar regulacji jest jednym z głównych hamulców rozwoju przedsiębiorczości.
W ostatnich latach angażuje się również w różne inicjatywy biznesowe i inwestycyjne, a jego opinie na temat gospodarki cieszą się dużym uznaniem. Nominacja do przygotowania rekomendacji deregulacyjnych może być kolejnym krokiem w jego karierze – tym razem w roli eksperta doradzającego rządowi. Oczywiście pod warunkiem, iż Donald Tusk był dzisiaj szczery….
Przez 8 lat w opozycji pracowaliśmy nad rozwiązaniami ktore uratują polska gospodarkę. Przez rok moich rządów dalej to robiliśmy. Uj nam z tego wyszedł więc weź pan panie @RBrzoska sieknij coś na gwałtownie bo czas nam się kończy – @donaldtusk pic.twitter.com/YS0wsKMvAt
— Rafał Otoka Frąckiewicz (@rafalhubert) February 10, 2025Przedsiębiorca wczesnym popułudniem potwierdził, iż jest zainteresowany.
“Na konferencji rzucono mi rękawicę – podejmuję wyzwanie. Premier postawił sprawę jasno: „Chcecie deregulacji? To ją zaproponujcie w konkretach.” I tak właśnie zrobimy. Od dawna podkreślam, iż kajdany regulacji – zarówno europejskich, jak i krajowych – ograniczają konkurencyjność polskiej gospodarki. Nie możemy się rozwijać, inni nas wyprzedzają. Czas działać. Zrobię wszystko, by zjednoczyć środowiska przedsiębiorców i wspólnie – z politykami wszystkich opcji, rządem, urzędnikami oraz organizacjami społecznymi – przygotować konkretne propozycje zmian deregulacyjnych. Tak przygotowane propozycje deregulacji zbierzemy w otwartym dokumencie i przedstawimy politykom. To oni zdecydują, czy wybierają realne wsparcie dla biznesu, czy pozostają przy pustych deklaracjach” – napisał na x.com
Dziś, podobnie jak kilkudziesięciu innych przedstawicieli polskiego biznesu, zostałem zaproszony na konferencję Pana Premiera Donalda Tuska. Cieszę się, iż rząd dostrzega potrzebę dialogu z biznesem – to krok w dobrym kierunku. Rozwój polskiej gospodarki wymaga jednak nie tylko…
— Rafał Brzoska (@RBrzoska) February 10, 2025