Tusk ostrzega przed „bezsensownym konfliktem” z USA

5 dni temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna-ue/news/tusk-ostrzega-przed-bezsensownym-konfliktem-z-usa/


„Mamy do czynienia z serią niespodzianek i zaskoczeń ze strony najbliższego sojusznika”, przyznał Donald Tusk przed rozpoczynającym się nieformalnym szczytem UE w Brukseli.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił plany nałożenia ceł na europejskie towary. jeżeli wdroży swoje zapowiedzi, może to znacząco wpłynąć na handel między UE a Stanami Zjednoczonymi, który jest w tej chwili na rekordowym poziomie.

Zapowiedź Trumpa będzie głównym tematem rozpoczynającego się nieformalnego szczytu przywódców państw i rządów UE, zorganizowanym w Brukseli przez polską prezydencję w Radzie UE. Wcześniej opozycja wytykała rządowi, iż nie zdecydował się na organizację tego spotkania w Warszawie.

Nieformalny szczyt w Brukseli to „być może pierwszy tego typu test na solidarność i jedność UE” w sytuacji, gdy „mamy do czynienia z serią niespodzianek i zaskoczeń ze strony najbliższego sojusznika”, czyli Stanów Zjednoczonych, ocenił premier Donald Tusk.

Trump zdecydował już o nałożeniu 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku oraz 10-procentowych ceł na towary z Chin.

„Musimy mieć poczucie siły i godności”

– Rozmawiałem dłużej z naszymi skandynawskimi, bałtyckimi przyjaciółmi, z premier Danii (Mette Frederiksen – red.). Wiadomo, w jak skomplikowanej sytuacji znalazła się Dania. Tutaj Europa musi wykazać dużo zdrowego rozsądku, spokoju, odpowiedzialności – ocenił Tusk.

Odniósł się w ten sposób do planów Trumpa przejęcia Grenlandii. Amerykański prezydent nie wykluczył użycia siły w celu objęcia kontroli nad wyspą, choć władze zarówno samej Grenlandii, jak i Danii stanowczo się temu sprzeciwiają.

– Musimy umieć opiekować się naszymi relacjami z USA, ale musimy też mieć poczucie własnej siły, godności, i musimy być zjednoczeni – stwierdził polski premier.

Jego zdaniem „warto robić wszystko, co możliwe, by w sytuacji zagrożenia rosyjskiego, również chińską ekspansją, nie pokłócić się między sojusznikami”. – Polska będzie tym państwem, które będzie nawoływało do zdrowego rozsądku i ostrożności – zapowiedział Tusk.

– Ale musimy też głośno i wyraźnie powiedzieć, iż wszystkie próby prowadzenia wojen celnych, handlowych, to totalne nieporozumienie. To byłby jeden z najokrutniejszych paradoksów, gdybyśmy dziś wdepnęli, jako sojusznicy, w bezsensowny konflikt – zastrzegł.

– Mam nadzieję, iż takie jasne, przyjazne, ale twarde stanowisko europejskie może dotrze do amerykańskiej administracji – podsumował szef polskiego rządu.

Zapytany, czy do rezygnacji z nakładania ceł na UE amerykańskiego prezydenta mogłoby skłonić zwiększenie zakupów amerykańskiego uzbrojenia przez państwa Unii Europejskiej, stwierdził, iż „trudno, żebyśmy w Polsce jeszcze więcej kupowali od amerykańskich przyjaciół”.

– Ale będę przekonywał liderów europejskich, żeby nie wprowadzać restrykcji ograniczających czy wykluczających możliwość wydawania europejskich pieniędzy na amerykańskie uzbrojenie. Nie po to, aby podlizywać się komuś w Waszyngtonie, ale aby wreszcie traktować bezpieczeństwo jak największy priorytet – oznajmił.

„Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać”

O potencjalnym wprowadzeniu przez USA ceł na unijne towary Tusk mówił też w nagraniu opublikowanym w weekend w serwisie X. Podkreślił, iż Polska jest przygotowana na różne scenariusze.

– Na pewno przejmujecie się ostatnimi zdarzeniami – zapowiedzią Donalda Trumpa o nałożeniu wysokich ceł na Unię Europejską, w tym na Polskę, zaostrzeniem się walk na Ukrainie, awansem proputinowskich radykalnych sił w Europie czy nielegalną migracją – powiedział do Polaków.

– Tak, jest się czym przejmować, ale nie bać. My w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy – zapewnił.

Zwrócił przy tym uwagę na rekordowo wysoki i dynamiczny wzrost gospodarczy. Podkreślił też, iż mamy „nowoczesną, silną i dobrze uzbrojoną armię” i iż „odzyskaliśmy kontrolę nad granicami i wodami terytorialnymi”. Chwalił również „mądrą, ale stanowczą politykę migracyjną”.

Ponadto zdaniem Tuska Polska realizuje dobrą politykę zagraniczną i zdobyła „autentyczne przywództwo w Europie”.

Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w 2023 r. kraje UE wyeksportowały do USA towary o wartości 502 mld euro, podczas gdy import z USA do UE wyniósł 344 mld euro.

W pierwszych 11 miesiącach 2024 r. polski eksport do USA osiągnął wartość 10,6 mld euro, co oznacza wzrost o 5,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, wynika z danych Krajowej Izby Gospodarczej.

Komisja Europejska oświadczyła wczoraj (2 lutego), iż „żałuje” decyzji Trumpa o nałożeniu w sobotę ogólnych ceł na Kanadę, Meksyk i Chiny, a także gróźb podjęcia podobnych środków przeciwko UE.

– Nasze stosunki handlowe i inwestycyjne z USA są największe (pod względem skali – red.) na świecie. Stawka jest wysoka – podkreślił rzecznik KE, dodając, iż cła „powodują niepotrzebne zakłócenia gospodarcze i napędzają inflację”, i „są szkodliwe dla wszystkich stron”.

Idź do oryginalnego materiału