Ludowy Bank Chin (chin. 中国人民银行) oraz Państwowa Administracja Wymiany Walut Zagranicznych (chin. 国家外汇管理局) przedstawiły informacje o stanie chińskich rezerw walutowych i złota. Na koniec lipca 2024 roku Chiny posiadały 3,256 bln USD rezerw walutowych (wzrost o 34 mld USD, czyli o 1,06% w stosunku do końca czerwca). To siódmy miesiąc z rzędu, w którym rezerwy walutowe wynoszą ponad 3,2 bln USD. Natomiast w przypadku rezerw złota lipiec był trzecim miesiącem z rzędu, kiedy nie odnotowano żadnych zmian w stanie posiadania. Chiny dysponują w tej chwili rezerwami 72,8 mln uncji złota.
Na podstawie: wallstreetcn.com
Od zeszłego roku w Chinach prowadzone są prace testowe nad technologią, rozwiązaniami technicznymi i zastosowaniem sieci 6G. Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (chin. 工业和信息化部) zapowiedziało przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych tej technologii. Do końca 2025 roku mają zostać opracowane i ujednolicone wszystkie standardy, a do roku 2030 sieć 6G ma być gotowa do użytku komercyjnego.
Na podstawie: thepaper.cn
Obywatele Chin mogą uzyskać jeden z sześciu rodzajów paszportów ChRL:
- 外交护照 (dyplomatyczny) – wydawany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych najwyższym funkcjonariuszom partii, rządu i wojska, przywódcom parlamentu, Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej, szefom partii (innych niż KPCh), ambasadorom, konsulom oraz towarzyszącym im małżonkom i małoletnim dzieciom, a także kurierom dyplomatycznym.
- 公务护照 (oficjalny) – wydawany członkom personelu przedstawicielstw dyplomatycznych oraz Organizacji Nardów Zjednoczonych i jej wyspecjalizowanych agencji, a także towarzyszących im małżonkom i małoletnim dzieciom.
- 公务普通护照 (dla celów urzędowych) – wydawany urzędnikom służby cywilnej, administracji rządowej wszystkich szczebli do poziomu zastępców władz powiatów czy gmin oraz personelowi przedsiębiorstw państwowych i instytucji publicznych, którzy wyjeżdżają za granicę w celach służbowych.
- 普通护照 (paszport zwykły) – wydawany wszystkim obywatelom Chińskiej Republiki Ludowej posiadającym istotny dokument tożsamości, a wyjeżdżającym za granicę z różnych powodów, w tym nieoficjalnych czy turystycznych.
- 中华人民共和国香港特别行政区 (paszport Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kong Chińskiej Republiki Ludowej) – wydawany wszystkim stałym mieszkańcom tego region.
- 中华人民共和国澳门特别行政区 (paszport Specjalnego Regionu Administracyjnego Makao Chińskiej Republiki Ludowej) – wydawany wszystkim stałym mieszkańcom tego region.
Paszporty wydawane osobom dorosłym ważne są przez 10 lat. Te wydawane dzieciom w wieku poniżej 16 roku życia ważne są 5 lat. Wydane paszporty przechowywane są przez właścicieli tych dokumentów. Obywatele Chin bez wiz mogą podróżować do 157 krajów. Nie dotyczy to Europy (strefy Shengen).
Na podstawie:
- www.gov.mo;
- www.66law.cn;
Ukazał się właśnie najnowszy Academic Ranking of World Universities (ARWU), znany również jako Shanghai University Ranking. Ranking ten, opublikowany po raz pierwszy w 2003 roku, jest corocznym zestawieniem klasyfikującym uniwersytety na całym świecie na podstawie ich osiągnięć naukowych i badawczych oraz obiektywnych danych stron trzecich. Lista Shanghai University Ranking jest powszechnie respektowana przez środowiska naukowe, ma ugruntowaną pozycję, obok trzech pozostałych globalnych rankingów, czyli:
- Times Higher Education,
- QS World University Ranking i
- CWTS Leiden Ranking.
Academic Ranking of World Universities jest uznawany za prekursora globalnych rankingów uniwersytetów i uważany za najbardziej wiarygodny. W tym roku przeanalizowano dane z ponad 2500 instytucji akademickich, a opublikowano listę 1000 najlepszych na świecie.
W pierwszej dziesiątce najlepszych uniwersytetów świata w bieżącym roku znalazło się osiem uczelni amerykańskich (niezmiennie, od lat, trzy pierwsze miejsca zajmują Harvard, Stanford i Massachusetts Institute of Technology) i dwie brytyjskie (Cambridge i Oxford – odpowiednio na czwartym i szóstym miejscu).
Chińskie uniwersytety w tym roku mocno zaznaczyły swoją obecność na liście ARWU. Pośród pierwszego tysiąca uczelni świata, 225 to uniwersytety chińskie. Uczelni amerykańskich w pierwszym tysiącu najlepszych na świecie znalazło się 183. Ale to uniwersytety ze Stanów Zjednoczonych dominują Top 50, 100 i 500 Shanghai University Ranking.
Najlepsze chińskie uniwersytety to:
- TsingHua (chin. 清华大学) na 22 miejscu,
- Peking University (chin. 北京大学) na 24 miejscu,
- JiaTong University (chin. 嘉通大学) na 38 miejscu.
Najwyżej skalsyfikowane polskie uniwersytety to Jagielloński i Warszawski, znajdujące się na dokładnie nieokreślonych miejscach między 401 a 500. W pierwszym tysiącu Shanghai University Ranking uplasowało się w sumie 8 polskich uczelni.
Na podstawie: shanghairanking.com
Najnowszy trend chińskiej turystyki – wycieczki do elektrowni jądrowych.
Chińska Narodowa Korporacja Energii Jądrowej (CNNPC, chin. 中国核能电力股份有限公司), największy w kraju wytwórca energii atomowej, uruchomił system online, w którym można zarezerwować zwiedzanie jednej z dziewięciu wyznaczonych do tego celu elektrownia jądrowych w Chinach. Jak poinformowała poprzez media społecznościowe Chińska Narodowa Korporacja Energii Jądrowej, zainteresowanie zwiedzeniem elektrowni jądrowej mogą pobrać z sieci broszurę z podstawowymi informacjami, w tym mapy tras wycieczkowych dla wszystkich z dziewięciu obiektów. CNNPC ogłaszając taki program turystyczny ma nadzieje, iż oprócz pobudzenia lokalnej turystyki, inicjatywa ta pomoże zwiększyć świadomość funkcjonowania współczesnej energetyki jądrowej wśród obywateli Chin, przez co podniesie poziom zaufania do sektora nuklearnego w społeczeństwie.
Chiny w tej chwili budują 25 reaktorów atomowych spośród wszystkich 59 konstruowanych w tej chwili na całym świecie. Na drugim miejscu w tej kategorii znajdują się Indie, gdzie budowanych jest 7 reaktorów jądrowych.
Na podstawie: sohu.com
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com