Turcy wyszli na ulice, miliony na ulicach Stambułu. „Widzisz to, Erdogan?”

news.5v.pl 2 dni temu

W sobotnim wiecu poparcia dla aresztowanego Ekrema Imamoglu uczestniczył lider Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Ozgur Ozel.

– Po największym w historii Turcji polowaniu na czarownice na placu w Maltepe (dzielnica Stambułu – red.) zebrały się 2,2 mln osób. Widzisz to, prezydencie Erdogan? Zamierzałeś zastraszyć młodzież, ale nie ma tu nikogo przepełnionego strachem. Chciałeś uciszyć uniwersytety, ale czy któryś milczy? – mówił Ozel podczas zorganizowanej przez CHP demonstracji „Wolność dla Imamoglu” w azjatyckiej części miasta.

Polityk wezwał też do „obrony demokracji na ulicach„. – Niektórzy próbują zmierzać w stronę jednoosobowego reżimu,sułtanatu swoich marzeń, kalifatu. Traktują demokrację jedynie jako narzędzie, dlatego słuszna jest jej obrona, a miejscem tej walki jest ulica – powiedział lider CHP.

Turcja. Protesty w Stambule po zatrzymaniu Imamoglu


Największe od ponad dekady protesty w Turcji są odpowiedzią na zatrzymanie 19 marca Ekrema Imamoglu, byłego już burmistrza Stambułu i głównego rywala politycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zobacz również:


Przeciwko Imamoglu wszczęto postępowania w sprawie korupcji i powiązań z terroryzmem, a na podstawie pierwszego zarzutu aresztowano go 23 marca i przewieziono do więzienia na czas trwania procesu. Tego samego dnia CHP wybrała Imamoglu na kandydata w wyborach prezydenckich w 2028 roku.

– Proces Imamoglu powinien być transmitowany na żywo w tureckiej telewizji publicznej – podkreślił Ozgur Ozel, lider partii CHP.

Do zgromadzonych w Maltepe „przemówił” także Imamoglu. – Naród pokazał, iż to do niego należy nasz kraj. Nie cofnę się ani o krok na drodze do cudownej przyszłości, na jaką zasługuje nasz kraj – „mówił” polityk. Treść wystąpienia przygotowanego przez Imamoglu odczytała jego postać, wygenerowana przez AI.

Ekrem Imamoglu w więzieniu. Rodzina zabrała głos


Wcześniej burmistrz Ankary Mansur Yavas, wywodzący się z CHP, zaapelował o zamknięcie więzienia Marmara na obrzeżach Stambułu, do którego trafił Imamoglu.

– Więzienie to stało się symbolem uzurpacji wolności w naszym kraju. Zamiast chwalić się budowaniem więzień, powinniśmy zacząć chwalić się ich zamykaniem. Żądamy, aby wszyscy wyłonieni w wyborach burmistrzowie, w tym Imamoglu, oraz nasza młodzież zostali uwolnieni – oznajmił Yavas.

Zobacz również:


Na scenie pojawili się również bliscy Imamoglu, w tym jego dzieci, żona i rodzice. – Mój syn służy państwu, kocha swój naród, a naród kocha jego – powiedziała matka polityka, kończąc wypowiedź hasłem wyborczym syna: „Jeszcze wszystko będzie pięknie”.

Żona byłego burmistrza Stambułu, Dilek Imamoglu, zaapelowała o wypuszczenie z aresztu osób zatrzymanych za udział w protestach. – Nie możemy być krajem, w którym Turcy cierpią z rąk innych Turków – stwierdziła. Komentując aresztowanie męża, oceniła, iż „jest karany za to, iż ludzie darzą go miłością, jakiej nie zaznają jego przeciwnicy”.

Turcja. 1900 osób zatrzymanych po protestach


W odpowiedzi na protesty, które wybuchły 19 marca po zatrzymaniu Imamoglu w największych miastach Turcji, zatrzymano dotąd niemal 1900 osób – wynika z informacji tureckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Gubernatorzy Stambułu, Ankary i Izmiru wprowadzili w tych miastach zakazy zgromadzeń.

W prawyborach opozycyjnej partii CHP na prezydenta Turcji, której był jedynym kandydatem, zagłosowało niemal 15 mln osób.

Do oddania wiążącego głosu mającego pomóc wyłonić kandydata CHP w wyborach prezydenckich w 2028 roku byli upoważnieni członkowie ugrupowania. Inni obywatele mogli oddawać głosy w tzw. urnach solidarnościowych, w których wyrażali swoje poparcie dla Ekrema Imamoglu. We wszystkich 81 prowincjach Turcji przygotowano niemal 6 tys. urn do głosowania.


„Lepsza Polska”. Jadwiga Emilewicz: Ryba psuje się od głowyPolsat News



Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału