Tułowickie palmy wielkanocne – tradycja łącząca pokolenia

1 dzień temu
Fot. Radio Doxa

W tułowickiej parafii św. Rocha stanęło siedem tradycyjnych palm wykonanych przez mieszkańców specjalnie na Niedzielę Palmową. Mają od 4 do ponad 6 metrów i zrobione zostały z ogromną pieczołowitością. Od ponad dwudziestu lat mieszkańcy w różnym wieku przygotowują te manualnie robione arcydzieła. Właśnie w Niedzielę Palmową zostały one ocenione przez jury.

– Na początku byłem przeciwnikiem tych palm w kościele, jednak dałem się przekonać i uważam, iż to najpiękniejsza tradycja – mówi ks. Norbert Niestrój, proboszcz parafii św. Rocha w Tułowicach. – To tradycja, bez której nasi parafianie, mieszkańcy Tułowic oraz całej naszej gminy nie potrafią się obejść. Takie palmy są w kościołach całej naszej gminy, jednak te w kościele św. Rocha przygotowywane są specjalnie na konkurs.

– Jestem współtwórcą jednej z palm, która została oceniona przez jury – mówi Oliwier Domański, sołtys Tułowic Małych. Palma musi być wykonana zgodnie z tradycyjnymi wymaganiami. Jednak cały proces jej przygotowania zaczyna się w marcu, a czasem jeszcze w lutym. Potrzebne są odpowiednie materiały aby palmę przygotować. Trzeba zrobić kwiaty z krepiny, bibuły i muszą one odzwierciedlać żywe kwiaty, więc do tego potrzebna jest wiedza i zręczności manualne. Ponadto potrzebne są ręce do tej pracy. My jesteśmy tym wyjątkowym sołectwem, gdzie zmieniło się pokolenie, ale my połączyliśmy siły starszyzny i młodych i stworzyliśmy nowoczesność w kalsyku.

– Miejsce trzecie zdobyła palma pn. „Zaprzyjaźnione”, miejsce drugie palma od rodzin: Dziura, Giez, Masiarz, Oszańca i Plata, natomiast miejsce pierwsze zdobyła palma pani Teresy Basztabin – wymienia Magdalena Duda-Oleksy, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury. Pani Teresa zrobiła jeszcze inne palmy, które zdobią kościoły w naszej gminie. Jest bardzo utalentowana i od lat bierze udział w konkursie na tułowicką palmę wielkanocną.

ks. Norbert Niestrój, Oliwier Domański, Magdalena Duda-Oleksy:

Pozostałe cztery palmy otrzymały wyróżnienia. Najważniejszymi elementami palmy tułowickiej są materiały naturalne, przyrodnicze np. słoma, witki wierzby, brzozy, siana, suche trawy, wstążki i bibuły.

Galeria:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału