Trzecia Droga się rozpadnie? Polacy zabrali głos

3 tygodni temu
Zdjęcie: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz Źródło:PAP / Paweł Supernak


W najnowszym sondażu zapytano Polaków o przyszłość koalicji Polski 2050 i PSL. Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?


W minioną niedzielę odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Najlepszy wynik uzyskała Koalicja Obywatelska – 37,06 proc. poparcia. Na drugim miejscu, z wynikiem 36,16 proc., uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnie miejsce na podium należało do Konfederacji, którą poparło 12,08 proc. głosujących. Dalej znalazły się: Trzecia Droga – 6,91 proc. oraz Lewica – 6,3 proc.


Trzecia Droga uzyskała zaledwie trzy mandaty. Europosłami zostali: Michał Kobosko, Adam Jarubas i Krzysztof Hetman. Wynik ten spowodował, iż realizowane są rozliczenia w koalicji Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Komentatorzy zastanawiają się, czy obie formacje w ogóle przetrwają.


Trzecia Droga się rozpadnie? Sondaż


"Czy pani/pana zdaniem po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?" – zapytali respondentów ankieterzy pracowni SW Research w nowym sondażu dla rp.pl.


Twierdząco odpowiedziało 24,4 proc. uczestników badania. Przeciwnego zdania było 28,6 proc. ankietowanych. Aż 41,8 proc. pytanych nie ma zdania w tej kwestii. Natomiast 5,2 proc. badanych w ogólnie nie słyszało o koalicji Polski 2050 z PSL-em. Sondaż został przeprowadzony w dniach 11-12 czerwca.


Co dalej z Trzecią Drogą?


Coraz głośniej mówi się, iż Polska 2050 i PSL powinny zakończyć współpracę. Wspomniała o tym m.in. poseł Joanna Mucha. Polityk Polski 2050 uważa, iż formuła współpracy jej partii z ludowcami się wyczerpała. – Powinniśmy się już rozejść – powiedziała.


Okazuje się, iż koniec wspólnego projektu politycznego, to nie największy problem Szymona Hołowni, który ma aspiracje prezydenckie. "Nieoficjalnie słyszymy, iż w PSL powstała grupa działaczy, która będzie domagała się, aby ugrupowanie wystawiło własnego kandydata na prezydenta" – podał portal Onet. w tej chwili w szeregach ludowców mają trwa poszukiwania potencjalnego kandydata na prezydenta. Wymienia się m.in. Krzysztofa Hetmana i Dariusza Klimczaka.


Czytaj też:Fatalne wieści dla Hołowni. "PSL może wbić nóż w plecy"Czytaj też:PiS ma problem w Małopolsce. "Radni zaczęli rozmowy z PSL"
Idź do oryginalnego materiału