Trzeba zgłosić, czy ma się schron lub ukrycie. Termin mija końcem marca

nadwisla24.pl 1 miesiąc temu

Do 1 kwietnia br. należy zgłosić obiekt, który przed 1 stycznia 2025 roku pełnił funkcję schronu, ukrycia czy innej budowli ochronnej. Ustawodawca nałożył taki obowiązek na właścicieli, użytkowników wieczystych i zarządców takich obiektów art. 207 ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej z 5 grudnia 2024 r.

Informacje te należy przekazać do adekwatnego miejscowo wójta, burmistrza, prezydenta miasta, poprzez Urząd Gminy lub Miasta, w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 31 marca 2025 roku.

Zawiadomienie powinno składać się z elementów takich jak: adres nieruchomości lub numer działki, na której zlokalizowana jest budowla ochronna, tytuł prawny lub informację o sprawowaniu zarządu nad obiektem oraz dane kontaktowe.

Jest to nowy obowiązek wprowadzony ustawą z 5 grudnia 2024 roku o ochronie ludności i obronie cywilnej. Bezpieczeństwo obywateli wymaga całościowej regulacji, adekwatnej do zmieniającej się rzeczywistości oraz pojawiających się nowych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Za budowlę ochronną uznawany jest schron oraz ukrycie.

Co to jest schron?

Jest to obiekt budowlany albo jego część o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażony w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne. Zapewnia ochronę osób, urządzeń, dóbr materialnych przed wszystkimi niebezpiecznymi czynnikami.

Co to jest ukrycie?

Jest to obiekt budowlany albo jego część o konstrukcji niehermetycznej. Zapewnia ochronę osób, urządzeń, dóbr materialnych przed określonymi niebezpiecznymi czynnikami. Nie zabezpieczają przed bojowymi środkami trującymi. Mogą np. chronić przed odłamkami, czy gruzem. Ukrycia służą krótkotrwałej ochronie ludności.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/obrona-cywilna

foto&info: www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału