Trzaskowski czy Nawrocki? Wybierzcie mądrze! To będzie zacięty bój o prezydenturę

1 miesiąc temu
Obaj kandydaci na prezydenta – Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki – w przedwyborczych sondażach idą niemal łeb w łeb (Fot. Pixabay, FB Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego)

W niedzielę, 1 czerwca II tura wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej: kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski z niezależnym kandydatem, popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość, Karolem Nawrocki. jeżeli wierzyć sondażom, czeka nas zacięta batalia o Pałac Prezydencki, bowiem wszelkie sondażowe przewidywania, mieszczą się w marginesie błędu statystycznego.

– Dzisiaj chcemy przekonywać Polki i Polaków w całym kraju, żeby się zmobilizowali i poszli do wyborów prezydenckich, bo one mają olbrzymią wagę. o ile wszyscy pójdziemy do wyborów, to wygra cała Polska – przekonywał w ostatnim dniu kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski, który podobnie jak Karol Nawrocki w ubiegłym tygodniu był gościem Sławomira Mentzena. Zarówno Trzaskowski, jak i Nawrocki wzięli także udział w ubiegłotygodniowej debacie prezydenckiej, organizowanej prze TVP. Kandydat KO ostatecznie zrezygnował ze środowej debaty w Końskich, w której Nawrocki debatował… sam ze sobą.

– Potrzebujemy prezydenta, który będzie prezydentem aktywnym, który będzie brał sprawy w swoje ręce – przekonuje Trzaskowski. – Musimy rozliczyć wszystkich tych, którzy kradli i łamali prawo. Musimy wcielać w życie te wszystkie obietnice, które zostały zgłoszone. I ja wam obiecuję jedno. Prezydenta, który będzie tak samo niecierpliwy jak wy. I będzie poganiał do roboty wszystkich tych, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność – mówił podczas niedzielnego Wielkiego Marszu Patriotów w Warszawie.

– Reklamacji nie będzie, więc wybierzcie mądrze – apelował w minioną niedzielę.

Afera goni aferę

Kampania drugiego z kandydatów, Karola Nawrockiego w głównej mierze związana była z kolejnymi aferami, w jakich miał on wg mediów brać udział, a która co chwilę wychodziły na jaw. Do słynnej kawalerki pana Jerzego, w ostatnich dniach doszedł udział w kibolskich ustawkach, a także sutenerstwo, o którym pisał Onet, a przeciwko któremu Nawrocki złożył już pozew – nie w trybie wyborczym – o ochronę dóbr osobistych i prywatny akt oskarżenia. Głośnym echem odbiły się także obrazki z debaty prezydenckiej, podczas której Nawrocki zażył snusa. Wszystkie te afery jednak nie wpłynęły znacząco na obniżenie notowań kandydata, popieranego przez PiS – tak przynajmniej mówią sondaże.

– Nadchodzi Polska ambitna, nadchodzi Polska bezpieczna, nadchodzi Polska odpowiedzialna społecznie! My zwyciężymy. Idzie wielka, dumna, silna Polska. Idzie zmiana. Zwyciężymy – przekonywał Karol Nawrocki w niedzielę w Warszawie podczas „Marszu za Polską”.

– Będę prezydentem waszej przyszłości. Nie dam zabrać naszej przyszłości i przyszłości naszych dzieci tym, którzy kochają mikromanię i zwijanie państwa polskiego. My, Polacy, mówimy „dość” mikromanii – przekonywał.

– Wygramy, żeby pokazać, iż Polska to jest wielka sprawa! Niech żyje Polska! Idziemy do zwycięstwa. Nadchodzi lepsza Polska. Przyjdzie 1 czerwca! – apelował.

Kto przejmie czyje głosy?

Obaj kandydaci zdecydowanie pokonali swoich rywali w I turze wyborów: Rafał Trzaskowski zdobył 31,36 proc., zaś Karol Nawrocki 29,54 proc. Na pozostałych 11 kandydatów oddano jednak ponad 7,5 mln głosów w tym najwięcej na Sławomira Mentzena (blisko 3 mln zł). To właśnie wyborcy kandydata Konfederacji stały się języczkiem u wagi w ostatnich dwóch tygodniach. Zarówno Nawrocki, jak i Trzaskowski gościli u Menztzena na specjalnie zorganizowanych przez niego spotkaniach, które miały zadecydować o tym, komu przekaże on swoje poparcie.

– Zagłosujcie tak, jak mówi wam wasze sumienie, tak jak mówi wam wasz rozum.Wy naprawdę nie potrzebujecie ode mnie tutaj żadnego wskazania. Jestem przekonany, iż pomogłem wam w dokonaniu wyboru na tyle, na ile mogłem. To wy musicie podjąć teraz decyzję – powiedział w środę Mentzen. Karola Nawrockiego ostatecznie poparł Grzegorz Braun, zaś Rafała Trzaskowskiego poparli koalicjanci: Szymon Hołownia, Magdalena Biejat, a także Joanna Senyszyn.

W II turze wyborów prezydenckich liczba osób uprawnionych do głosowania wynosi blisko 29 mln. Utworzono 32 143 tys. obwody do głosowania – tyle samo, co podczas I tury wyborów.

Wg sondażu Pollster dla „Super Expressu” na Karola Nawrockiego zagłosuje 67 proc. wyborców Sławomira Mentzena (12 proc. na Trzaskowskiego). 70 proc. wyborców Grzegorza Brauna poprze Nawrockiego, a tylko 11 proc. Trzaskowskiego. Spośród głosujących w pierwszej turze na Adriana Zandberga (Razem) 82 proc. chce zagłosować w II turze na Trzaskowskiego, a 10 proc. na Nawrockiego. Trzaskowski może liczyć także na wysokie poparcie wyborów Magdaleny Biejat, z których aż 85 proc. deklaruje oddanie swoich głosów na kandydata KO (na Nawrockiego 8 proc.)

Co mówią sondaże?

W większości sondaży przed II turą wyborów, minimalną przewagę ma Rafał Trzaskowski. Tak było m.in. w sondażu IBRiS dla Polsat News z 30 maja (49,1 proc. Rafał Trzaskowski, 48,1 proc. Karol Nawrocki, 2,8 proc. niezdecydowani) czy sondażu Ipsos dla TVP Info z 29 maja (49 proc. Rafał Trzaskowski, 48 proc. Karol Nawrocki, 3 proc. niezdecydowani). Wyjątek stanowił piątkowy sondaż OGB dla Wirtualnej Polski, w którym górą był kandydat popierany przez PiS (50,63 proc. Karol Nawrocki, 49,37 proc. Rafał Trzaskowski).

Różnica we wszystkich sondażach pomiędzy dwoma kandydatami mieści się jednak w marginesie błędu statystycznego, który wynosi 3 proc.

Kiedy i jak poprawnie zagłosować?

W niedzielę lokale wyborcze będą czynne w całej Polsce w godz. 7-21. Cisza wyborcza obowiązuje od północy w nocy z piątku na sobotę aż do zakończenia niedzielnego głosowania. W tym czasie przepisy zabraniają zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych.

Aby nasz głos był ważny, należy umieścić znak „X” (znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. o ile umieścimy znak „X” przy nazwisku obu kandydatów, to głos będzie nieważny.

Fot. PKW

Kiedy poznamy ostateczne wyniki?

Lokale wyborcze zostaną zamknięte w niedzielę o godz. 21. Chwilę później powinniśmy poznać sondażowe wyniki exit poll. Są one opracowane na podstawie ankiet, jakie zostały przeprowadzone wśród osób, wychodzących z losowo wybranych lokali wyborczych. Margines błędu tego sondażu to około 2 proc.

Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda – jak prezydenci III RP wygrywali wybory?

Kilka godzin później (pierwszy koło północy, drugi około godz. 2) powinny być już znane wyniki sondaży late poll. Te opierają się już na cząstkowych danych z obwodowych komisji wyborczych. Ich margines błędu jest mniejszy i wynosi około jednego procenta

– To będzie długa noc wyborcza! – przekonują eksperci. Wszystko przez fakt zaciętej rywalizacji obu kandydatów. 5 lat temu Andrzej Duda wygrał w II turze wyborów prezydenckich z Rafałem Trzaskowski różnicą zaledwie 420 tys. głosów (przy ponad 20 mln wszystkich głosów). W niedzielę – zdaniem wielu ekspertów – różnica ta może być jeszcze mniejsza.

Ostateczne wyniki wyborów powinniśmy poznać w poniedziałek, ogłosi się Państwowa Komisja air jordan 1 low og florida gators pe Wyborcza.

– Mam nadzieję, iż wyniki uda się ogłosić tak szybko, jak przy pierwszej turze, czyli w poniedziałek rano czy wczesnym popołudniem – przekazał podczas piątkowej konferencji przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Na wybory w Rzeszowie autobusem za darmo

1 czerwca, czyli w dniu II tury wyborów Prezydenta RP z rzeszowskiej komunikacji publicznej będzie można korzystać bezpłatnie. Bezpłatna komunikacja w dniu wyborów jest efektem uchwały, którą w 2024 roku przyjęła Rada Miasta Rzeszowa. Na mocy tej uchwały w najbliższą niedzielę z rzeszowskiej komunikacji będzie można korzystać bez konieczności zakupu biletu. Celem wprowadzenia takich przejazdów jest umożliwienie każdemu zainteresowanemu dotarcia Riverbank Bruins Girls Golf (Riverbank, CA) - High School On Cheap Jayluchs Jordan Outlet do lokalu wyborczego.

TAK BYŁO W I TURZE TEGOROCZNYCH WYBORÓW PREZYDENCKICH (DANE PKW)

  • Rafał Trzaskowski – 31,36 proc. (6 147 743 głosy)
  • Karol Nawrocki – 29,54 proc. (5 790 762 głosy)
  • Sławomir Mentzen – 14,80 proc. (2 902 287 głosów)
  • Grzegorz Braun – 6,34 proc. (1 242 892 głosy)
  • Szymon Hołownia – 4,99 proc. (978 893 głosy)
  • Adrian Zandberg – 4,86 proc. (952 821 głosów)
  • Magdalena Biejat – 4,23 proc. (829 345 głosów)
  • Krzysztof Stanowski – 1,24 proc. (243 467 głosów)
  • Joanna Senyszyn – 1,09 proc. (214 195 głosów)
  • Marek Jakubiak – 0,77 proc. (150 696 głosów)
  • Artur Bartoszewicz – 0,49 proc. (95 636 głosów)
  • Maciej Maciak – 0,19 proc. (36 371 głosów)
  • Marek Woch – 0,09 proc. (18 338 głosów)
Idź do oryginalnego materiału