Dziennikarz WP.pl Patryk Michalski udostępnił w mediach społecznościowych postanowienie wydane przez sędziów dublerów i Stanisława Piotrowicza.
REKLAMA
Grupa posłów złożyła wniosek o zbadanie zgodności:
art. 2 uchwały Sejmu ws. powołania komisji śledczej ds. Pegasusa z art. 2 (Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej) i art. 111 ust. 1 (Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy) Konstytucji;
art. 2 pkt 1, 3 i 6 uchwały z art. 10 (traktujący o trójpodziale władzy) i art. 95 ust. 2 (Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów w zakresie określonym przepisami Konstytucji i ustaw) Konstytucji.
Jednocześnie posłowie wnieśli o udzielenie zabezpieczenia przez zobowiązanie komisji śledczej ds. Pegasusa do "powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych do czasu rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny wniosku grupy posłów".
Zobacz wideo Krzysztof Kwiatkowski: Sieć zarzucono na wszystkich najbliższych ludzi prezesa Kaczyńskiego
"Wnioskodawca podkreślił też, iż wydanie przez Trybunał zabezpieczenia jest celowe i uzasadnione, albowiem jego spodziewanym skutkiem ma być powstrzymanie komisji śledczej od prowadzenia 'śledztwa sejmowego', które, w sytuacji wydania przez Trybunał wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność podstawy prawnej określającej zakres działania komisji śledczej stanie się nielegalne i niewywołujące skutków prawnych wskutek utraty mocy obowiązującej zaskarżonego przepisu, a skutki w postaci dokonanych przez komisje czynności - nieodwracalne" - czytamy w postanowieniu.
Trybunał Konstytucyjny - w osobach Zbigniewa Jędrzejewskiego, Stanisława Piotrowicza i Jarosława Wyrembaka - zdecydował, iż wyda zabezpieczenie i zablokuje prace komisji.