Trwa rozruch pieców wodorowych w krakowskiej hucie

3 godzin temu

Krakowski oddział ArcelorMittal Poland zakończył budowę zakładu produkcji wodoru. Nowa instalacja, przeznaczona do zasilania dwóch linii ocynkowania, zostanie w pełni uruchomiona w 2026 roku. Wartość inwestycji przekroczyła 100 milionów złotych. w tej chwili prowadzone są prace rozruchowe.

Krakowski oddział ArcelorMittal Poland od wielu lat wprowadza innowacyjne technologie produkcji, koncentrując się na redukcji emisji szkodliwych substancji. W 2018 roku huta wyeliminowała węgiel jako paliwo, a w lipcu 2024 roku zakończyła produkcję koksu. w tej chwili zakład wykorzystuje wyłącznie gaz ziemny, co znacząco zmniejszyło jego wpływ na środowisko.

W ramach współpracy z Linde Gaz Polska realizowany jest projekt budowy zakładu produkcji wodoru, który ma zapewnić stabilne dostawy dla dwóch linii ocynkowania. Kluczowym elementem projektu jest również eliminacja amoniaku z procesu technologicznego, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo operacyjne i poprawi ekologiczność zakładu.

Unowocześnianie procesów produkcyjnych wiąże się z wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które sukcesywnie ograniczają wpływ zakładów na środowisko. Przykładem jest ostatni projekt modernizacji pieców wodorowych, warty 52 mln zł. Dzięki tej inwestycji firma całkowicie wyeliminowała amoniak z procesu wyżarzania, jednocześnie skracając czas jego trwania. To przełożyło się na niższe zużycie gazu ziemnego i energii elektrycznej, co pozwoliło zredukować emisję CO2 podczas wyżarzania o 50%.

– Zastąpienie pracujących do niedawna instalacji nowymi z atmosferą w 100 proc. wodorową to przeskok technologiczny. Warto zaznaczyć, iż to jedyne w Polsce i pierwsze w grupie ArcelorMittal w Europie piece wodorowe zza oceanu – podkreśla Kamil Kaczmarek, kierownik utrzymania ruchu w walcowni zimnej i lider techniczny projektu. – Elementy instalacji były wykonywane w Polsce, Austrii oraz w USA (Ohio) – dodaje.

– Projekt był skomplikowany, bo wymagał koordynacji wielu obszarów. Stare piece kołpakowe musieliśmy najpierw wyburzyć, by na ich miejscu zainstalować 9 nowych stanowisk piecowych. Część sprzętu potrzebnego do ich budowy przypłynęła statkiem z USA do Antwerpii, a następnie transportami wielkogabarytowymi dotarła do Krakowa – informuje Piotr Kochański, kierownik projektu z działu Inwestycji w ArcelorMittal Poland.

– Budowa nowej instalacji, oprócz korzyści środowiskowych, niesie ze sobą także potencjał rozwojowy w obszarze jakości produkcji. Dzięki nowym rozwiązaniom technicznym możemy lepiej kontrolować realizowany proces technologiczny. Dla naszych klientów czystość powierzchni dostarczanego asortymentu oraz stabilność w obszarze własności mechanicznych jest elementem kluczowym. Dlaczego? Bo od tego zależy zadowolenie klientów końcowych, czyli tak naprawdę każdego z nas – produkty z krakowskiej huty są wykorzystywane w przemyśle opakowań blaszanych, AGD czy też w instalacjach grzewczych – zaznacza Krzysztof Masternak, kierownik wsparcia jakości w ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 50 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia blisko 10 000 osób wraz ze spółkami zależnymi. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Idź do oryginalnego materiału