Trwają prace na budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu pracują aktualnie specjalistyczne maszyny, których zadaniem jest wiercenie pali długości około 27 metrów.
– Umocują one w gruncie bryłę budynku i utrzymują całą część podziemną na założonej głębokości. Dzięki temu budynek nie będzie osiadał ani nie zostanie wyparty przez wody podziemne – wyjaśnił Marek Woźniak, marszałek samorządu wielkopolskiego.
Jakie będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919?
Powstanie ono na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Na dawnym terenie lodowiska Bogdanka. Termin zakończenia prac zaplanowano na grudzień 2026 rok. Harmonogram dyrekcji WMN zakłada, iż do muzeum wejdą Wielkopolanie na obchody 108. rocznicy wybuchu powstania. Muzeum będzie kosztowało ponad 377 mln zł. Z tego 222 mln pochodzą z dofinansowania z pieniędzy budżetu państwa, a 148 mln z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.
Wystawa stała ma mieć ponad 3 tys. m kw. i znajdować się pod ziemią. W skład Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Archeologicznego w Poznaniu wchodzi także Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Samorząd województwa prowadzi też dwie inne instytucje kultury przedstawiające narrację dotyczącą początków polskiej państwowości. Są to: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Od 2021 roku, 27 grudnia jest świętem państwowym. Polacy celebrują wówczas Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.