Prezydent Donald Trump obiecał co prawda Ukrainie broń defensywną, w tym systemy Patriot, ale zamierza ją wysłać z innych państw niż USA i naciska w tej sprawie zwłaszcza na Niemcy, poinformował portal Axios, powołując się na amerykańską administrację.
Donald Trump zapewnił dziennikarzy w podczas poniedziałkowego (7 lipca) spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, iż USA wyślą Ukrainie więcej broni. Decyzja w tej sprawie miałaby zapaść w przyszłym tygodniu podczas serii spotkań wysokiej rangi przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, które odbędą się we Włoszech i w Ukrainie.
Jeszcze tego samego dnia Pentagon potwierdził w komunikacie, iż — zgodnie z życzeniem prezydenta — resort wyśle dodatkową broń defensywną dla Kijowa. Jak jednak poinformował portal, Trump i jego administracja wolą nie rozstawać się ze zbyt wieloma systemami Patriot i chcą, żeby to europejskie państwa wysyłały Ukrainie więcej pieniędzy i broni.
Portal Axios przekazał ponadto, powołując się na swoje źródła, iż amerykański prezydent obiecał natychmiast wysłać Kijowowi 10 baterii Patriot (czyli mniej niż miało się znaleźć we wstrzymanej dostawie) i pomóc znaleźć inne źródła zaopatrzenia.
Sekretarz obrony Pete Hegseth wskazał już choćby baterie rakiet Patriot w Niemczech i Grecji, które USA gotowe byłyby sfinansować i wysłać na Ukrainę.
Rozmowy Merz—Trump bez konkluzji
Tymczasem według niemieckich źródeł dzień wcześniej kanclerz Niemiec Friedrich Merz zaapelował w telefonicznej rozmowie do Trumpa o uwolnienie Patriotów wstrzymanych w drodze na Ukrainę. Merz miał wyrazić przy tym gotowość do zakupu tej broni i przesłania jej na Ukrainę.
Trump ze swojej strony zasugerował natomiast, aby Niemcy sprzedały Kijowowi jedną ze swoich baterii Patriot Ukrainie. Według źródeł, na które powołuje się portal, USA i europejscy sojusznicy mieliby podzielić się kosztami tego zakupu.
Trump i Merz nie osiągnęli porozumienia, ale przedstawiciele amerykańskiej administracji zapewniają, iż dyskusja wciąż trwa.
Decyzja ws. broni dla Ukrainy w przyszłym tygodniu?
Specjalny wysłannik prezydenta Trumpa na Ukrainę Keith Kellogg spotka się z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umierowem w Rzymie podczas międzynarodowej konferencji poświęconej pomocy. Następnie — w tym i przyszłym tygodniu — do spotkania ma dojść w Kijowie, gdzie kwestia pomocy Ukrainie będzie jednym z głównych tematów rozmów.
Według rządu w Kijowie wznowienie zawieszonych niedawno dostaw systemów obrony powietrznej i precyzyjnego uzbrojenia jest najważniejsze dla obrony przed agresją Rosji. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Moskwa przeprowadziła bowiem największe w tej wojnie ataki z udziałem dronów i rakiet skierowanych na cywilne cele.