Trump schudł 10 kg. Oto czego jeszcze dowiadujemy się o zdrowiu prezydenta USA

1 dzień temu
W niedzielę, 13 kwietnia, lekarz Donalda Trumpa opublikował oficjalne oświadczenie dotyczące stanu zdrowia prezydenta. Dwa dni wcześniej udał się on na badania do wojskowego szpitala Walter Reed pod Waszyngtonem.


Jak informuje Newsweek, kapitan Sean Barbabella przygotował notatkę, którą następnie przekazał Białemu Domowi. "Prezydent Trump pozostaje w doskonałym zdrowiu, wykazując solidne funkcje serca, płuc, układu nerwowego i ogólne funkcje fizyczne" – podano.

Lekarz wskazał, iż "jego aktywny tryb życia znacząco przyczynia się do jego dobrego samopoczucia". Po czym wymienił, czym Donald Trump zajmuje się na co dzień – uczestniczy w spotkaniach, występuje publicznie, rozmawia z prasą. Nie omieszkał również wspomnieć o jego "częstych zwycięstwach w zawodach golfowych".

Raport zakończył stwierdzeniem: "Prezydent Trump wykazuje doskonałe zdrowie poznawcze i fizyczne i jest w pełni zdolny do wykonywania obowiązków Naczelnego Dowódcy i Głowy Państwa".

Z dokumentu wynika, iż Trump mierzy 190 cm i waży w tej chwili 101 kg, czyli o 10 kg mniej niż podczas ostatniego badania (w 2020 roku). Badania krwi – w tym poziom cholesterolu, mimo przewlekłych problemów z lipidami – również mieszczą się w normach.

Lekarz potwierdził, iż Trump przeszedł test MoCA (Montrealska Skala Oceny Funkcji Poznawczych), stosowany m.in. do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Wynik prezydenta to 30 na 30 punktów. Donald Trump uzyskał też prawidłowe wyniki w testach przesiewowych na depresję oraz zespół lęku uogólnionego.

W raporcie ujawniono również, iż w lipcu 2024 roku Trump przeszedł kolonoskopię, podczas której zdiagnozowano u niego chorobę uchyłkową jelit. W jego historii medycznej odnotowano także operację zaćmy. w tej chwili przyjmuje leki obniżające poziom cholesterolu oraz profilaktycznie aspirynę.



Donald Trump przeszedł badania w wojskowym szpitalu


Jak pisaliśmy w naTemat.pl, były to pierwsze kompleksowe badania Donalda Trumpa od objęcia drugiej kadencji jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Ostatnie rutynowe badanie zdrowia prezydenta miało miejsce w czerwcu 2020 roku. Wówczas Biały Dom poinformował, iż Trump ważył 244 funty (czyli około 110 kg), a jego ciśnienie krwi wynosiło 121/79.

Donald Trump ma 78 lat i należy do grona najstarszych prezydentów USA. Joe Biden, kiedy odchodził z urzędu, miał 82 lata. Temat jego zdrowia wielokrotnie budził kontrowersje – zwłaszcza w kontekście jego wagi i poziomu cholesterolu.

W 2015 roku, podczas kampanii prezydenckiej, Trump obiecał opublikować "pełny raport medyczny". Nie zrobił tego, w zamian pokazał oświadczenie lekarza, które rzekomo miało potwierdzać jego dobrą kondycję fizyczną.

Miało ono formę krótkiego listu doktora Harolda Bornsteina, który zaświadczył, iż wyniki badań laboratoryjnych Trumpa są "zadziwiająco doskonałe", iż jego "siła fizyczna" jest "nadzwyczajna" i uważa, "jednoznacznie", iż kandydat byłby "najzdrowszą osobą, jaka kiedykolwiek została wybrana na prezydenta". Potem Bornstein przyznał, iż Trump po prostu podyktował mu, co ma napisać.

Idź do oryginalnego materiału