Prezydent Donald Trump tak ma wydał zarządzenie wykonawcze nakazanie Departamentowi Sprawiedliwości, aby nie egzekwował zasady nakazującej wydzielenie TikToka z chińskiej spółki-matki ByteDance pod groźbą zakazu.
Wydane pierwszego dnia urzędowania Trumpa zarządzenie ma skutecznie wydłużyć termin sprzedaży poprzez zaniżenie kar nałożonych na amerykańskie firmy takie jak Apple i Google współpracujące z TikTokiem. Nakazuje Prokuratorowi Generalnemu „nie podejmować żadnych działań w celu egzekwowania ustawy przez okres 75 dni od dzisiaj, aby dać mojej administracji możliwość określenia odpowiedniego kierunku dalszego postępowania w uporządkowany sposób”. AG ma „wystawić każdemu dostawcy pismo stwierdzające, iż nie doszło do naruszenia statutu i iż nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zachowanie, które miało miejsce”.
Zarządzenie instruuje ponadto Departament Sprawiedliwości, aby „nie podejmował żadnych działań w celu wyegzekwowania ustawy ani nie nakładał żadnych kar na jakikolwiek podmiot za nieprzestrzeganie ustawy” i stwierdza, iż należy mu tego zabronić „w przypadku jakiegokolwiek zachowania, które miało miejsce w trakcie powyższego- oznaczony okres albo jakikolwiek okres poprzedzający wydanie niniejszego zamówienia, w tym okres od dnia 19 stycznia 2025 r. do dnia podpisania niniejszego zamówienia.”
Trump, który wydał zarządzenie wykonawcze zakazując TikToka podczas swojej pierwszej kadencji w 2020 r. próbuje w tej chwili ominąć ponadpartyjne prawo, które weszło w życie 19 stycznia. On opublikowane w Tru Social przed objęciem urzędu „prosił firmy” o dalszą współpracę z TikTokiem, co może oznaczać ryzyko setki miliardów dolarów kar finansowych jeżeli zapewnienia Trumpa nie sprawdzą się w sądzie. TikTok na krótko przestał działać w niedzielę, ale gwałtownie wrócił do trybu online został usunięty ze sklepów z aplikacjami Apple i Google i nie wrócił.
Nie jest jasne, czy Trump może legalnie wstrzymać zakaz TikTok. Prawo dopuszczało przedłużenie o 90 dni, jeżeli ByteDance ogłosiło sprzedaż spółce niebędącej „zagranicznym przeciwnikiem” przed upływem terminu, ale nie tylko nie ogłoszono takiej sprzedaży, ale nie jest prawnie jasne, czy przedłużenie będzie mogło zostać wykorzystane po upływie 19. W każdym razie Trump jak dotąd nie wykorzystuje tego terminu – po prostu próbuje obejść prawo.
Pomimo tych zapewnień, przez cały czas może nie wystarczyć, aby przekonać dostawców usług objętych prawem do przywrócenia TikTok. Jak zauważyło wielu ekspertów prawnych, te firmy potencjalne kary sięgające około 850 miliardów dolarów za naruszenie prawa – przyjętego przez ponadpartyjny Kongres, podpisanego przez byłego prezydenta Joe Bidena, oraz podtrzymał cały Sąd Najwyższy. Rząd może podjąć działania w przypadku każdego potencjalnego naruszenia choćby pięć lat po jego wystąpieniu – i zarządzenie wykonawcze tego nie zmienia, chociaż może pomóc zapewnić firmom nieco lepszą obronę w ramach należytych procedur, aby z nim walczyć. Firmy przez cały czas mogą nie ryzykować sporów sądowych w związku z tak wysoką potencjalną karą, choć mogą również obawiać się wzbudzenia gniewu Trumpa, odmawiając współpracy z TikTokiem.
Co więcej, Trump oświadczył to w niedzielę rząd USA będzie właścicielem 50 procent TikToka w ramach niewyjaśnionego „wspólnego przedsięwzięcia” z prywatną firmą. Nie jest jasne, jak to miałoby działać.