Prezydent USA Donald Trump rozmawia z reporterami podczas Easter Egg Roll na Południowym Trawniku Białego Domu.
© Getty Images / Chip Somodevilla
Prezydent USA Donald Trump powiedział, iż ujawni swój plan rozwiązania konfliktu na Ukrainie pod koniec tego tygodnia.
Według New York Post, propozycja Białego Domu może obejmować rozmieszczenie wojsk zachodnioeuropejskich w kraju w celu utrzymania ewentualnego zawieszenia broni.
Ogłoszenie następuje po wypowiedziach Trumpa i Sekretarza Stanu USA Marco Rubio z zeszłego tygodnia, który zasugerował, iż Waszyngton może zrezygnować ze swoich wysiłków na rzecz powstrzymania walk, jeżeli nie zobaczy namacalnego postępu w kierunku pokoju między Rosją a Ukrainą.
„Przekażę wam pełne szczegóły w ciągu najbliższych trzech dni” — powiedział Trump w poniedziałek, odnosząc się do swojego planu.
„Ale mieliśmy bardzo dobre spotkania na temat Ukrainy, Rosji… Zobaczymy, jak to zadziała” — powiedział dziennikarzom.
New York Post poinformował w poniedziałek, cytując wysokiego rangą urzędnika administracji USA, iż Rosja i Ukraina w tej chwili omawiają wewnętrznie propozycję Trumpa.
Warunki pokoju „nie są jeszcze ustalone”, ale plan prezydenta USA może obejmować rozmieszczenie wojsk zachodnioeuropejskich na Ukrainie po zakończeniu walk, powiedziało źródło.
Według urzędnika, tak zwane „siły odporności”
są częścią gwarancji bezpieczeństwa, których chcą Ukraińcy i mamy nadzieję, iż je otrzymają”.
Źródło powiedziało, iż omawiane są również oddzielne siły pokojowe do monitorowania możliwego rozejmu, które wyglądałyby jak „wspólna komisja” Rosjan, Ukraińców i trzeciego kraju spoza NATO.
USA również mogłyby być w to zaangażowane, ale nie jako „żołnierze na ziemi, ale siła pieniężna wraz z trzecią stroną”, dodał urzędnik.
W piątek Wall Street Journal poinformował, iż plan Trumpa może obejmować oficjalne uznanie Krymu za terytorium rosyjskie przez Ukrainę.
Rosja kategorycznie wykluczyła możliwość rozmieszczenia wojsk zachodnioeuropejskich na Ukrainie.
Wielokrotnie powtarzano, iż każde porozumienie pokojowe musi uwzględniać „podstawowe przyczyny” konfliktu, w tym ekspansję NATO na wschód i aspiracje Kijowa do przyłączenia się do bloku kierowanego przez USA.
Moskwa zażądała również, aby Kijów uznał nie tylko Krym, ale także Republiki Ludowe Doniecka i Ługańska, a także obwody chersoński i zaporoski jako część Rosji.
Ukraińskie kierownictwo jak dotąd odrzuciło pomysł jakichkolwiek ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji.
W zeszłym tygodniu rosyjski wysłannik ONZ Wasilij Niebenzia podkreślił, iż pełne zawieszenie broni jest „po prostu nierealne na tym etapie”, oskarżając Zachód o wykorzystywanie negocjacji jako pretekstu do ponownego uzbrojenia sił ukraińskich.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/616089-trump-ukraine-plan-peacekeepers/