Trump idzie w kryptowaluty

goniec.net 4 godzin temu

Prezydent Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze zakazujące tzw. cyfrowych walut banków centralnych i powołujące grupę wykonawczą, która zajmie się zbadaniem przyszłości aktywów cyfrowych w Stanach Zjednoczonych.

23 stycznia, w ramach serii rozporządzeń wydanych przez Biały Dom od czasu jego inauguracji 20 stycznia, Trump podpisał rozporządzenie zatytułowane „Wzmocnienie amerykańskiego przywództwa w dziedzinie cyfrowej technologii finansowej”.
W rozporządzeniu wykonawczym liczącym 1300 słów stwierdzono, iż będzie ono „promować przywództwo Stanów Zjednoczonych w dziedzinie aktywów cyfrowych i technologii finansowej, jednocześnie chroniąc wolność gospodarczą”.

Podczas wirtualnego wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, 23 stycznia, Trump powtórzył swój zamiar uczynienia Stanów Zjednoczonych „światową stolicą sztucznej inteligencji i kryptowalut”.
Po pierwsze, rozporządzenie zakazuje cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) na podstawie argumentu, iż „zagrażają one stabilności systemu finansowego, prywatności jednostek i suwerenności Stanów Zjednoczonych”.

Definiuje CBDC jako formę pieniądza cyfrowego lub wartości pieniężnej, „która stanowi bezpośrednie zobowiązanie banku centralnego”.

Po drugie, powołano nową komisję wykonawczą nazwaną „Grupą Roboczą Prezydenta ds. Rynków Aktywów Cyfrowych”.

Zgodnie z zarządzeniem grupa ta miałaby działać w ramach Narodowej Rady Ekonomicznej, a jej przewodniczącym byłby David Sacks, specjalny doradca Białego Domu ds. sztucznej inteligencji i kryptowalut.

W skład grupy roboczej weszłoby również kilku członków gabinetu, m.in. sekretarz skarbu i prokurator generalny.

Do grupy tej zostaną również zaproszeni regulatorzy finansowi, m.in. przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz przewodniczący Komisji ds. Kontraktów Terminowych i Obrotu Towarami.

Zgodnie z zarządzeniem grupa ma „zaproponować federalne ramy regulacyjne regulujące emisję i eksploatację aktywów cyfrowych, w tym stablecoinów”.

Dodatkowo, poproszono by ją o „ocenę potencjalnego utworzenia i utrzymania krajowego zapasu aktywów cyfrowych”.

Po trzecie, rozporządzenie wykonawcze uchyliło obowiązujące rozporządzenia dotyczące aktywów cyfrowych wydane w 2022 r. i nakazało sekretarzowi skarbu „natychmiastowe odwołanie” obowiązujących federalnych ram postępowania z aktywami cyfrowymi.

W rozporządzeniu przedstawiono pogląd administracji Trumpa na temat aktywów cyfrowych i kryptowalut, stwierdzając, iż branża ta odgrywa „kluczową rolę w innowacjach i rozwoju gospodarczym” w Stanach Zjednoczonych.

„Polityką mojej administracji jest zatem wspieranie odpowiedzialnego wzrostu i wykorzystania aktywów cyfrowych, technologii blockchain i powiązanych z nią technologii we wszystkich sektorach gospodarki” – głosi rozporządzenie.

Oznacza to konkretnie promowanie i ochronę dostępu do „publicznych sieci blockchain”, „rozwój i wzrost legalnych i legalnych stablecoinów zabezpieczonych dolarem”, dostęp do usług bankowych oraz „zapewnianie jasności i pewności regulacyjnej opartej na regulacjach neutralnych pod względem technologicznym”.

Chociaż w przeszłości Trump sceptycznie odnosił się do kryptowalut, podczas kampanii wyborczej w 2024 r. na drugą kadencję stał się zagorzałym zwolennikiem aktywów cyfrowych.

Wsparcia udzieliło mu również wiele znanych osobistości ze świata kryptowalut, m.in. Sacks, a częściowo także superkomitet działań politycznych FairShake, finansowany przez czołowe osobistości ze świata kryptowalut.
20 stycznia Trump uruchomił własną kryptowalutę o nazwie $TRUMP. Jest również powiązany z projektem kryptograficznym znanym jako World Liberty Financial

Idź do oryginalnego materiału