Trump grozi wstrzymaniem funduszy dla Chicago

1 tydzień temu

Prezydent Donald Trump zapowiedział, iż jego administracja podejmuje kroki mające na celu wstrzymanie federalnych funduszy dla miast i stanów, które ograniczają współpracę lokalnych organów ścigania z federalnymi służbami imigracyjnymi.

„Koniec z Miastami-Sanktuariami! Chronią przestępców, nie ofiary. To hańba dla naszego kraju i powód do kpin na całym świecie” – napisał Trump na swojej platformie społecznościowej. „Pracujemy nad dokumentami, by wstrzymać wszelkie fundusze federalne dla jakiegokolwiek miasta czy stanu, które pozwalają na istnienie tych pułapek śmierci!!!”

Burmistrz Chicago, Brandon Johnson, już w styczniu potwierdził otrzymanie listu z Waszyngtonu, który informował o wszczęciu dochodzenia przez Komisję Nadzoru i Reformy Rządu Izby Reprezentantów wobec Chicago i innych miast posiadających status sanktuariów, takich jak Denver, Nowy Jork i Boston. Johnson zeznawał przed tą komisją w zeszłym miesiącu.

W oświadczeniu wydanym po wpisie Trumpa, rzecznik prasowy burmistrza Chicago poinformował: „Miasto Chicago przestrzega wszystkich federalnych i stanowych przepisów. Administracja burmistrza Johnsona zdecydowanie będzie bronić mieszkańców przed wszelkimi niekonstytucyjnymi lub nielegalnymi próbami odebrania funduszy i usług, do których mają prawo. Departament Prawny będzie przez cały czas analizował wszelką korespondencję z administracją Trumpa, która mogłaby wpłynąć na mieszkańców Chicago.”

Komisja Kongresu zwróciła się również o zeznania do gubernatora Illinois J.B. Pritzkera, gubernatora Minnesoty Tima Walza oraz gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul w sprawie ustaw dotyczących miast-sanktuariów obowiązujących w ich stanach.

Według biura burmistrza, miasto Chicago oczekuje około 3,5 miliarda dolarów w nowych i istniejących grantach federalnych. Chicago Transit Authority planuje wykorzystać 1,9 miliarda dolarów na przedłużenie linii Red Line na południe aż do 130 Street i budowę czterech nowych stacji. Chicagowskie szkoły publiczne otrzymały w zeszłym roku 1,3 miliarda dolarów z funduszy federalnych.

Historia Chicago jako miasta-sanktuarium sięga 40 lat, 7 prezydentów i 5 burmistrzów. Polityka, która zakazuje urzędnikom miejskim – w tym policji – współpracy z federalnymi służbami imigracyjnymi, obowiązuje w różnych formach od czterech dekad. W 2017 roku republikański gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę zakazującą aresztowania osób wyłącznie ze względu na ich status imigracyjny. W 2021 roku Pritzker podpisał kolejne przepisy, rozszerzające te ochrony.

Departament Sprawiedliwości twierdzi jednak, iż ustawa TRUST Act oraz ordynacja „Welcoming City” są niezgodne z klauzulą nadrzędności Konstytucji USA.

Idź do oryginalnego materiału