Trudeau łowi ryby w Mekongu i dowiaduje się o buncie wśród Liberałów

bejsment.com 2 godzin temu

Podczas swojej pierwszej wizyty w Laosie, w ostatnich godzinach pobytu, premier Justin Trudeau obserwował dwóch rybaków zarzucających bambusowe sieci do mętnych wód Mekongu. Starali się złowić małe rybki, każda o wielkości ludzkiego palca, które później miały służyć jako przynęta na większą zdobycz.

Obraz Trudeau z podwiniętymi rękawami, stojącego obok swojego najmłodszego syna Hadriena i pomagającego przy sieci, świetnie odzwierciedla strategię handlową Kanady w tym regionie: szereg małych inwestycji, które mają otworzyć drzwi do większych możliwości dla przyszłych pokoleń.

Mimo iż jego wizyta w stolicy Laosu Wientianie trwała zaledwie 36 godzin, Trudeau przybył tam po 27-godzinnej podróży, by uczestniczyć w szczycie ASEAN. Była to jego trzecia z rzędu obecność na tym spotkaniu.

– Żaden inny kanadyjski premier tego nie zrobił – podkreślił Trudeau podczas bankietu, dodając, iż czuje się tam już jak w domu.

Od 2015 roku, kiedy Liberałowie doszli do władzy, Kanada niemal podwoiła handel z 10 krajami ASEAN, osiągając wartość 38,8 miliarda dolarów, co czyni ASEAN czwartym największym partnerem handlowym Kanady.

Obecnie realizowane są negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Indonezją, która ma zostać sfinalizowana do końca roku, a kolejne porozumienie z pozostałymi państwami ASEAN ma być podpisane kilka miesięcy później. Ekonomiści podkreślają, iż to doskonały moment na ekspansję handlową, gdyż region ten ma młodą, gwałtownie rosnącą populację, co czyni go atrakcyjnym partnerem na nadchodzące dekady.

Rozszerzanie współpracy z ASEAN wpisuje się w szerszą strategię Kanady zmierzającą do zmniejszenia zależności od Chin.

– Musimy dywersyfikować nasze relacje handlowe i budować nowe partnerstwa – wskazała Vina Nadjubulla z Asia Pacific Foundation of Canada, dodając, iż Kanada, jako potęga energetyczna i rolnicza, ma wiele do zaoferowania krajom tego regionu.

Trudeau podczas swojej wizyty ogłosił pakiet inwestycji o wartości 128 milionów dolarów, z czego większość przeznaczona będzie na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Pozostałe środki zostaną rozdysponowane na walkę z przestępczością transnarodową oraz wspieranie praw kobiet i dzieci. Aby wzmocnić relacje dyplomatyczne, Kanada zamierza przekształcić swoje placówki w Kambodży i Laosie w pełne ambasady, co pozwoli na lepszą współpracę z krajami ASEAN.

Justin Trudeau uczestniczy w dyskusji na szczycie biznesowo-inwestycyjnym ASEAN, 11 w Laosie.

Mimo zaangażowania Trudeau, na szczycie ASEAN obecne były również inne kraje, takie jak Chiny czy USA, które stanowią silną konkurencję. Chiny, będące największym partnerem handlowym ASEAN, prowadzą wymianę handlową na poziomie ponad 1,25 biliona dolarów rocznie – co znacznie przewyższa handel Kanady z tym blokiem. Trudeau jednak zauważył, iż Kanada musi w niektórych kwestiach współpracować z Chinami, ale w innych – konkurować, zwłaszcza w dziedzinie surowców i technologii czystej energii.

Na marginesie szczytu Trudeau spotkał się także z premierami Australii i Nowej Zelandii, aby omówić wspólne działania w obliczu chińskich protekcjonistycznych praktyk handlowych.

Turbulencje w powietrzu

Chociaż Trudeau z sukcesem porusza się po meandrach geopolityki, to w kraju napotyka na rosnące trudności polityczne. Izba Gmin jest w impasie, a opozycja coraz bardziej naciska na jego rząd.

Nowi Demokraci zakończyli umowę o wsparciu i zaufaniu dziewięć miesięcy wcześniej niż zakładano. Konserwatyści, w swoim dążeniu do „wyborów w sprawie podatku węglowego”, złożyli dwa (nieudane) wnioski o wotum nieufności w ciągu pierwszego tygodnia od powrotu do Izby.

Tymczasem Blok Quebois odmawia wsparcia rządu, jeżeli do końca października nie zostanie uchwalone jego projekt w dotyczący zwiększenia emerytur dla seniorów.

Następnie w piątek, gdy Trudeau wrócił z Laosu, pojawiło się zagrożenie wewnętrzne w partii, której dowodzi premier.

Po 13 godzinach lotu samolot wiozący premiera zatrzymał się na Hawajach, aby zatankować. Turbulencje pojawiły się, gdy tylko rządowy samolot wylądował. Po lądowaniu telefony pracowników towarzyszących Trudeau zawibrowały od wiadomości tekstowych i e-maili.

W piątek stacja media potwierdziły doniesienia podane po raz pierwszy przez „Toronto Star”, iż grupa szeregowych parlamentarzystów, głównie z Kanady Atlantyckiej i południowo-zachodniego Ontario, prowadzi rozmowy w sprawie formalnego wniosku do premiera o rozważenie przyszłości Partii Liberalnej przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu u jej sterów. Innymi słowy chcą, by Trudeau podał się do dymisji.

Cała historia wyszła na jaw, gdy premier był w samolocie.

Podczas gdy ochrona RCMP Trudeau zabrała go, aby mógł pobiegać podczas przerwy na tankowanie, jego personel zebrał się w małym pokoju w hangarze VIP w Honolulu, aby omówić swój następny ruch. Po około 20 minutach postanowiono, iż minister handlu Mary Ng udzieli oficjalnych komentarzy 11 dziennikarzom podróżującym z premierem.

Jego personel nie odpowiedział na pytania dotyczące tego, kiedy premier dowiedział się o buncie w partii. Szczegóły zostały po raz pierwszy opublikowane przez „Toronto Star” około godziny 18:00. W tym czasie Airbus A-330 znajdował się nad Oceanem Spokojnym w trakcie nocnego lotu z Laosu.

Trudeau ma dostęp do Internetu, choć w innych częściach samolotu nie ma sieci Wi-Fi.

Ng powiedziała reporterom, iż dowiedziała się o zawirowaniach w partii po wylądowaniu samolotu na Hawajach gdy włączyła telefon.

Ng powiedziała, iż ​​jest „rozczarowana i zawiedziona” swoimi kolegami, iż ich stanowisko wyszło poza klub parlamentarny. Powiedziała, iż ​​nadal ma zaufanie do Trudeau i ubolewała nad tym ruchem jako nad odwróceniem uwagi, które przyćmiło uchwalenie przez rząd ustawy o opiece farmaceutycznej i udany szczyt.

– Kanadyjczycy oczekują od nas wykonania pracy, którą widzieliście, jak premier i ja wykonaliśmy w ciągu ostatnich kilku dni w ASEAN. Firmy liczą na to, iż otworzymy te rynki – powiedziała Ng dziennikarzom podczas krótkiego, trwającego około trzech minut spotkania.

Oczekuje się, iż umowa o wolnym handlu z ASEAN zostanie podpisana pod koniec 2025 r. jeżeli Trudeau zostanie zmuszony do ustąpienia lub jeżeli jego rząd upadnie i przegra kolejne wybory, Trudeau, jako premier, nie będzie mógł zobaczyć owoców swojej pracy.

Hadrien Trudeau gestykuluje do ojca, premiera Justina Trudeau, gdy wchodzą po schodach z minister ds. promocji eksportu, handlu międzynarodowego i rozwoju gospodarczego Mary Ng oraz dyrektorem naczelnym Sekretariatu Komisji Rzeki Mekongu Anoulakiem Kittikhounem po wizycie u rybaków wzdłuż rzeki Mekong w Laosie.

Przed spotkaniem z rybakami w Laosie Trudeau musiał widzieć pozostałości zalanego brzegu rzeki, który pokrył pobliski park rozrywki grubą warstwą wyschniętego, popękanego błota. Region znajduje się w środku sezonu monsunowego.

Ryb może być mnóstwo, ale jeżeli rzeka jest wzburzona i prąd jest szybki, trudno spodziewać się, iż je będzie można złowić.

Na podst. CTV News i Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału