REKLAMA
Czuję się dobrze, dziewczynki przybierają na wadze i czują się również dobrze, jak na wcześniaczki. Na ich przybycie do domu musimy poczekać jeszcze około pięciu tygodni. Kiedy dowiedziałam się, iż będę mieć trojaczki, byłam w szoku! Długo to do mnie nie dochodziło- powiedziała pani Justyna, mama dziewczynek w rozmowie z przedstawicielami gminy Kołaczyce. - W naszej rodzinie nie ma przypadków ciąż mnogich, więc obawiałam się porodu i ewentualnych komplikacji, ale na szczęście wszystko poszło gładko - dodała.
Zobacz wideo
Dr Wojciech Falęcki opowiedział o cesarskim cięciu, a ratowniczka Ada Cienkusz radzi, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy
Zdaniem szczęśliwej mamy córki są do siebie podobne. - Wszystkie mają duże oczka, ale wydaje mi się, iż Lea ma największe. Dziewczynki po porodzie ważyły od 1300 do 1420 gramów. Magdalena Stasiowska, burmistrz Kołaczyc już zapowiedziała w mediach społecznościowych, iż gdy tylko dziewczynki wrócą do domu, wybierze się do nich i ich rodziców w odwiedziny.W Polsce rodzi się coraz więcej trojaczkówNaukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego podają, iż w Polsce coraz częściej rodzą się trojaczki. Dla porównania - w 1980 roku odnotowano 153 takie przypadki, w 2013 roku - 223. Jak czytamy na portalu niebieskiepudelko.pl., "wzrost liczby ciąż mnogich jest pozytywnie skorelowany z wiekiem matki. Najczęściej ciąże mnogie przydarzają się bowiem kobietom po czterdziestce. jeżeli porównać szansę na bliźnięta lub trojaczki na podstawie amerykańskich badań, to dwudziestopięciolatka ma zaledwie 2 proc. prawdopodobieństwa, kobieta w wieku od 35 do 39 lat - 5 proc., zaś czterdziestolatka aż 7 procent". Warto podkreślić, iż ciąże mnogie są zawsze ciążami wysokiego ryzyka. Dlatego wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej. Niekorzystne warunki rozwoju wewnątrzmacicznego, upośledzenie odżywiania, często ucisk i zapętlenie pępowin, wcześniactwo i duża liczba porodów zabiegowych znacznie pogarszają rokowanie w ciąży mnogiej- wyjaśnia dr Jerzy Skotnicki cytowany przez medonet.pl. - Umieralność okołoporodowa płodów jest pięciokrotnie wyższa niż w ciąży jednopłodowej, a przebieg połogu może być powikłany zaburzeniami zwijania się macicy i wtórną niedokrwistością - dodał. Jak wynika ze statystyk, ciąża trojaczą występuje raz na 7921 ciąż, dla porównania - bliźniacza raz na 89.