Sukces emisji zielonych obligacji
ORLEN przeprowadził emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ok. 2,5 mld zł). Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów – łączna wartość zapisów osiągnęła 1,49 mld euro. Oznacza to 2,5-krotną nadsubskrypcję. Obligacje oferują stałe oprocentowanie na poziomie 3,625% rocznie i mają siedmioletni termin wykupu – do 2 lipca 2032 r.
Emisja miała międzynarodowy charakter, a ponad 60% nabywców stanowili inwestorzy zorientowani na zrównoważony rozwój (ESG). Środki posłużą do finansowania projektów wspierających transformację energetyczną i łagodzenie skutków zmian klimatycznych.
Finansowanie ambitnych inwestycji
Prezes ORLEN, Ireneusz Fąfara, podkreślił znaczenie pozyskanego finansowania:
„Transformacja energetyczna i budowa wartości Grupy ORLEN do 2035 roku wymaga inwestycji w wysokości ponad 30 mld złotych rocznie. (…) Pozyskane środki przeznaczymy m.in. na rozwój odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowę infrastruktury zeroemisyjnego transportu drogowego”.
Spółka planuje przeznaczyć w perspektywie dekady 350–380 mld zł na inwestycje, z czego 40% w segment Energy. Wiceprezes ds. finansowych, Magdalena Bartoś, dodała:
„To inwestycje, które wesprą transformację energetyczną Polski i zapewnią bezpieczną, zeroemisyjną energię”.
Priorytety finansowania
Środki z emisji zielonych euroobligacji będą wykorzystane zgodnie z Green Finance Framework opracowanym przez ORLEN. Dokument ten spełnia międzynarodowe standardy i został oceniony przez agencję Moody’s Ratings na poziomie SQS2 (bardzo dobry).
Finansowanie obejmie m.in.:
- budowę i akwizycję nowych mocy produkcyjnych OZE,
- rozwój sieci szybkich ładowarek dla pojazdów elektrycznych,
- infrastrukturę dla autobusów i samochodów wodorowych,
- inwestycje w efektywność energetyczną.
Zrównoważony rozwój do 2050 roku
To już druga emisja zielonych euroobligacji ORLEN. Pierwsza odbyła się w 2021 roku i wyniosła 500 mln euro. Aktualna emisja wpisuje się w strategię koncernu do 2035 roku, która zakłada całkowitą rezygnację z węgla do 2030 roku w produkcji energii, a do 2035 roku w ciepłownictwie.
Węgiel ma zostać zastąpiony przez jednostki gazowe, odnawialne źródła energii, wodór i małe reaktory modułowe. Celem Grupy ORLEN jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku.
Zobacz również:- ORLEN kończy z rosyjską ropą. Od lipca 2025 region całkowicie niezależny
- ORLEN wdraża technologię Multifuel – energia z wodoru i gazu w jednym systemie
- ORLEN z 1,7 mld zł z KPO na wodór – ruszają Hydrogen Eagle i Green H2
Źródło: ORLEN