Nowy impuls dla cywilnej energetyki jądrowej
Równolegle z traktatem głównym podpisano drugi dokument, dotyczący współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Szczegóły porozumienia nie zostały jeszcze ujawnione, ale wiadomo, iż Polska i Francja planują pogłębienie partnerstwa technologicznego w tym obszarze.
Premier Tusk poinformował o podpisaniu porozumienia jako elemencie nowego otwarcia w relacjach bilateralnych. Współpraca ta może obejmować m.in. budowę reaktorów jądrowych, transfer technologii, szkolenia kadr oraz wspólne projekty badawczo-rozwojowe.
Zacieśnienie współpracy w zakresie atomu cywilnego ma również znaczenie strategiczne – wpisuje się w dążenie Polski do zapewnienia niezależności energetycznej oraz transformacji energetycznej opartej na niskoemisyjnych źródłach. Dla Francji, będącej liderem w dziedzinie energetyki jądrowej w Europie, jest to także okazja do wzmocnienia pozycji swojego przemysłu.
Zapis o wzajemnej pomocy
Premier Donald Tusk podkreślił, iż zapis o wzajemnej pomocy, również militarnej, został potraktowany przez obie strony z pełną powagą. Jak zaznaczył, za deklaracjami mają pójść realne działania w sferze przemysłu obronnego i przygotowań strategicznych.
– „Intencją i pana prezydenta i moją jest śmiertelnie poważnie traktować ten zapis” – powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej.
Premier dodał, iż Polska jest gotowa do współpracy w zakresie obrony na każdym poziomie. W jego ocenie, traktat nie jest alternatywą dla sojuszy z USA czy NATO, ale ich uzupełnieniem.
Macron: to wzmocnienie europejskiego filaru NATO
Emmanuel Macron potwierdził, iż traktat wpisuje się w szerszą strategię budowy europejskiej autonomii strategicznej.
– „W tym traktacie również wysłaliśmy bardzo jasny sygnał, bo zawarliśmy klauzulę o wzajemnej obronie i pomocy, co jest przedłużeniem naszego zaangażowania w ramach NATO i Unii Europejskiej” – zaznaczył.
Francuski prezydent wyraził przekonanie, iż kooperacja z Polską nie ma zastąpić dotychczasowych struktur, ale je wzmocnić.
Symboliczne miejsce i data podpisania
Uroczystość odbyła się w Nancy, mieście historycznie związanym z Polską – po wygnaniu osiedlił się tam król Stanisław Leszczyński. Podpisanie traktatu miało miejsce 9 maja, czyli w Dniu Europy. Nowy dokument zastępuje umowę z 1991 r., uznawaną za przestarzałą, i jest porównywany do traktatów Francji z Niemcami, Włochami i Hiszpanią.
Zobacz również:- 7,6 mld dolarów na zielony wodór: Egipt i Francja budują gigantyczny zakład
- Francja przyspiesza rozwój energetyki jądrowej – decyzje Rady Polityki Nuklearnej i 6 (!!!) nowych reaktorów
- Greenvolt inwestuje 50 mln euro we Francji
Źródło: PAP