Tomasz Siemoniak: liczę, iż Opole będzie liderem w wdrażaniu ustawy o ochronie ludności

4 dni temu

Tomasz Siemoniak w Opolu spotkał się z przedstawicielami samorządu, m.in. wojewodą opolską i prezydentem miasta, zastępcą komendanta głównego PSP w Opolu i komendantami wojewódzkimi straży w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tematem wizyty ministra MSWiA w stolicy regionu była ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Przypomnijmy, iż ustawę tę 23 grudnia opublikowano w Dzienniku Ustaw, a jej zapisy weszły w życie z pierwszym dniem nowego roku. w uproszczeniu – ustawa uzupełnia i porządkuje działania, które mają przygotować odpowiednie organy do ochrony ludności, zarówno jeżeli chodzi o reagowanie w czasie pokoju, jak i stanu wojennego i wojny.

Tomasz Siemoniak w Opolu o ustawie o ochronie ludności

– Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to jedna z najważniejszych ustaw w systemie bezpieczeństwa – mówił Tomasz Siemoniak.

Minister przypomniał również, iż jej projekt jednomyślnie przyjął Sejm i Senat.

– Spotkaliśmy się, by rozmawiać o wdrażaniu tej ustawy: o budowie schronów, powiadamiania ratunkowego czy bezpiecznej łączności – mówił. – Jestem przekonany, iż Opole jest bardzo dobrze przygotowane jeżeli chodzi o kwestie zarządzania kryzysowego.

Zaznaczył, iż Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu jest obiektem wzorcowym.

– Dlatego też uważamy, iż to w Opolu i woj. opolskim trzeba działać najszybciej wykorzystując mechanizmy, jakie daje nowa ustawa – powiedział minister dodając, iż ustawa zapewnia bardzo duże finansowanie na budowle ochronne, powiadamianie alarmowe. Trzeba z tego korzystać: budować schrony, przygotowywać miejsca ukrycia, inwentaryzować, to co mamy w tej chwili.

„Bezpieczeństwo, Europo!” – obronność i ochrona ludności priorytetowa dla polskiej prezydencji w UE

Zauważył, iż dziś to kwestie priorytetowe dla mieszkańców – bardziej niż choćby dekadę temu. Wskazał także, iż sprawy ochrony ludności cywilnej są jednym z najważniejszych zadań polskiej prezydencji w UE, jeżeli chodzi o sprawy wewnętrzne.

Minister wyraził nadzieję, iż kooperacja w ramach wdrażania ustawy sprawi, iż Opole i jego mieszkańcy będą liderami w kwestiach spraw związanych z ochroną ludności o obrony cywilnej.

Monika Jurek, wojewoda opolska przypomniała, iż Opolskie do wdrażania ustawy miało okazję sprawdzić się z konieczności już podczas powodzi.

– Nawiązaliśmy współpracę z samorządowcami. I na tym będzie polegała ta praca w zakresie realizacja zapisów ustawy – mówiła Monika Jurek. – Kluczowa będzie też edukacja, by każdy wiedział – od przedszkola do wieku senioralnego – jak przygotować się na sytuacje, które nas mogą zaskoczyć.

Prezydent Opola zadeklarował wsparcie i współpracę

Z kolei Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola podkreślił, jak ważne jest partnerskie podejście do samorządów, o którym mowa jest w ustawie.

– Samorządy to część państwa. Dlatego też chcemy wspólnie z rządem realizować zadania niezbędne dla mieszkańców – podkreślił.

Wskazał również, iż w Opolu mamy wiele budynków wielorodzinnych bez schronów.

– W związku z tym schrony można u nas budować w praktycznej formie. Na przykład w postaci parkingów podziemnych – podał przykład.

– Można to robić korzystając z pieniędzy i rozwiązań, które wdraża ta ustawa. Ochrona ludności w samorządach nie zawsze była priorytetem. Mieszkańcy nie zawsze mają świadomość tego, iż to bezpieczeństwo może być zagrożone. Dziś przesuwamy te priorytety, one się zmieniają, a bezpieczeństwo będzie wśród najważniejszych zadań – spuentował deklarując pełne wsparcie i współpracę.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału