Kiedy swiat podziwia, lub krytykuje Trumpa, oczy swiata starają się omijać trwałe skutki jakie amerykańska wojna spowodowała, niedaleko, bo w Europie. Nikt o tym nie pamięta.
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) przeprowadziła kampanię bombardowań przeciwko Federalnej Republice Jugosławii (FRJ) od 24 marca 1999 r. do 9 czerwca 1999 r. W trakcie i od tego czasu prokuratora otrzymała liczne wnioski o zbadanie zarzutów, iż wysocy rangą politycy i osobistości wojskowe z państw NATO dopuścili się poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego w trakcie kampanii.
Krytyka kampanii bombardowań NATO obejmowała zarzuty o różnej wadze:
a) iż ponieważ użycie siły było nielegalne, wszystkie działania NATO były nielegalne i
b) iż siły NATO celowo atakowały cele infrastruktury cywilnej (i iż takie ataki były bezprawne), celowo lub lekkomyślnie atakowały ludność cywilną i celowo lub lekkomyślnie powodowały nadmierne ofiary cywilne, lekceważąc zasadę proporcjonalności, próbując prowadzić wojnę „bez ofiar” dla własnej strony.
Zarzuty dotyczące wojny „bez ofiar” obejmują sugestie, iż na przykład samoloty NATO operowały na wysokościach, co umożliwiało im uniknięcie ataku ze strony jugosłowiańskiej obrony, a w konsekwencji uniemożliwiało im adekwatne rozróżnienie obiektów wojskowych od cywilnych na ziemi. Niektóre zarzuty posunęły się tak daleko, iż oskarżano NATO o zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.
Oprócz przeglądu informacji faktycznych, komisja zebrała również materiały prawne i przeanalizowała odpowiednie kwestie prawne, w tym legalność stosowania pocisków ze zubożonym uranem, legalność stosowania bomb kasetowych, kwestię, czy bombardowania miały bezprawnie negatywny wpływ na środowisko, oraz kwestie prawne związane z wyborem celu.
Bombardowania NATO spowodowały pewne szkody dla środowiska. Na przykład ataki na obiekty przemysłowe, takie jak zakłady chemiczne i instalacje naftowe, miały spowodować uwolnienie zanieczyszczeń, chociaż dokładny zakres tego zjawiska nie jest w tej chwili znany.
Podstawowe przepisy prawne mające zastosowanie do ochrony środowiska w konfliktach zbrojnych to artykuł, który stanowi, iż „nie wolno stosować metod lub środków prowadzenia wojny, które mają na celu, lub mogą się spodziewać, iż spowodują rozlgłe, długotrwałe i poważne szkody dla środowiska naturalnego” .
W 2020 r. w Serbii odnotowano 49 043 nowych zachorowań na raka oraz 28 107 zgonów z powodu raka. U mężczyzn najczęstszym nowotworem jest rak płuc, a u kobiet rak piersi.
Oto bardziej szczegółowe zestawienie statystyk dotyczących nowotworów w Serbii:
Zapadalność: W 2020 r. w Serbii ogólny wskaźnik zapadalności na nowotwory wynosił 250,4 na 100 000 osób.
Śmiertelność: Ogólny wskaźnik umieralności na nowotwory wynosił 128,4 na 100 000 osób.
Konkretne rodzaje nowotworów:
Rak płuc:
Najczęstszy nowotwór u mężczyzn, odpowiadający za 26,1% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory.
Współczynnik umieralności u mężczyzn wynosi 93,4 na 100 000 osobolat, przy czym prawie jedna trzecia zgonów z powodu nowotworów u mężczyzn jest spowodowana rakiem płuc.Rak piersi:Najczęstszy no wotwór u kobiet, odpowiadający za 27,6% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory.
W Wojwodinie w 2019 r. przebadano w sumie 18 779 kobiet w kierunku raka piersi, co stanowi wskaźnik pokrycia wynoszący 6,1% docelowej grupy wiekowej kobiet w wieku 50–69 lat.
Rak jelita grubego:
Drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i trzecie miejsce u kobiet.
Rak szyjki macicy:
Serbia ma najwyższą zapadalność na raka szyjki macicy w porównaniu z innymi republikami byłej Jugosławii.
Tylko w 2021 r. w Serbii zdiagnozowano raka szyjki macicy u 1085 kobiet, a prawie każde z 424 utraconych istnień w ciągu tego jednego roku można było uratować, gdyby diagnozę postawiono wcześniej.
Rak żołądka:
Trend śmiertelności znacznie spadł zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w latach 2000–2015, a od 2015 do 2017 r. odnotowano znaczny wzrost śmiertelności u obu płci.
]]>https://www.icty.org/en/press/final-report-prosecutor-committee-establis...]]>
]]>https://www.google.ca/search?q=serbia+cancer+statistics&sca_esv=3acbd868...]]>