Flavio Volpe, prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych, mówi w rozmowie z POLITICO, że 25-procentowe cła sparaliżują północnoamerykański przemysł motoryzacyjny. — Przemysł zostanie zamknięty w USA, Kanadzie i Meksyku w ciągu tygodnia, podobnie jak widzieliśmy to podczas pierwszej fazy pandemii — podkreśla.
Bea Bruske, przewodnicząca Kanadyjskiego Kongresu Pracy, sugeruje, iż zagrożonych jest 2,4 mln miejsc pracy w całej Kanadzie.
„To nie jest jednodniowa bitwa. To nie jest bitwa tygodniowa, to nie jest bitwa miesięczna. To czteroletnia walka z prezydentem Trumpem” — ocenia z kolei Ford.
„Nie prosiliśmy o to, ale nie wycofamy się” — ostrzega odchodzący premier Kanady Justin Trudeau.
W wygłoszonym późnym wieczorem przemówieniu ze Wzgórza Parlamentarnego Trudeau powiedział, iż zwraca się bezpośrednio do Amerykanów, ogłaszając plan odwetu Kanady na dekret prezydenta Donalda Trumpa potwierdzający 25-procentowe cła na Kanadę. Określił to jako zniewagę dla krwi i skarbów, które oba kraje przelały jako sojusznicy, od plaż Normandii pod koniec II wojny światowej po alejki Kandaharu w Afganistanie.
— mówił Trudeau.
Powiedział również Kanadyjczykom, iż mogą zrobić swoją część, zasadniczo wzywając do oddolnego bojkotu amerykańskich produktów, na których polegają w codziennym życiu.
„Może to oznaczać sprawdzanie etykiet w supermarkecie i wybieranie produktów wyprodukowanych w Kanadzie. Może to oznaczać wybór kanadyjskiego żyta zamiast burbona z Kentucky lub całkowitą rezygnację z soku pomarańczowego z Florydy. Może to oznaczać zmianę planów wakacyjnych na pobyt w Kanadzie” — powiedział.
Następnie Trudeau wymienił listę amerykańskich produktów, na które nałożone zostaną cła.
— wymienił.
Trudeau przemawiał po spotkaniu z premierami prowincji i terytoriów. Powiedział, iż próbował rozmawiać z Trumpem od czasu jego inauguracji, ale nie udało mu się nawiązać kontaktu.
W 2024 r. Stany Zjednoczone importowały z Kanady ropę naftową, samochody, części samochodowe i inne towary o wartości ponad 400 mld dol. (ponad 1,6 bln zł).
Trump ogłosił cła na Kanadę, Meksyk i Chiny w sobotę po południu. Dodatkowe cła na towary kanadyjskie i meksykańskie wyniosą 25 proc., choć tylko 10 proc. na kanadyjską energię. Nowa taryfa na chińskie towary również wyniesie 10 proc.
Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum ogłosiła w sobotę, iż nakazała swojemu ministrowi gospodarki wdrożenie „środków taryfowych i pozataryfowych” w odwecie za ruch Trumpa.
„Meksyk nie chce konfrontacji” — powiedziała. „Zaczynamy od współpracy między sąsiednimi krajami. Meksyk nie tylko nie chce, aby fentanyl dotarł do Stanów Zjednoczonych, ale gdziekolwiek”.
Przygotuj się na uderzenie
„To nie jest mądre posunięcie. To samolubne” — powiedział w sobotę premier Ontario Doug Ford w komentarzach skierowanych do prezydenta.
— dodał.
W liście do Trumpa w sobotę wieczorem podpisanym przez 42 Demokratów w Izbie Reprezentantów, Greg Stanton (demokrata z Arizony) ostrzegł, iż wojna handlowa zaszkodzi stosunkom dyplomatycznym i zdewastuje amerykańskie gospodarstwa domowe. „Prawdziwy ból odczują zwykli Amerykanie” — powiedział.
W oświadczeniu wydanym w sobotę późnym wieczorem Ottawa poinformowała, iż zamierza nałożyć cła na dodatkową listę importowanych towarów amerykańskich po 21-dniowym okresie publicznego komentowania — „produkty takie jak pojazdy osobowe i ciężarowe, w tym pojazdy elektryczne, produkty ze stali i aluminium, niektóre owoce i warzywa, produkty lotnicze, wołowina, wieprzowina, nabiał, ciężarówki i autobusy, pojazdy rekreacyjne i łodzie rekreacyjne”.
„Za cła Trumpa zapłacą Amerykanie. Jak podatek”, senator Adam Schiff (demokrata z Kalifornii) udostępnił na X.
Flavio Volpe, prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych, mówi w rozmowie z POLITICO, że 25-procentowe cła sparaliżują północnoamerykański przemysł motoryzacyjny. — Przemysł zostanie zamknięty w USA, Kanadzie i Meksyku w ciągu tygodnia, podobnie jak widzieliśmy to podczas pierwszej fazy pandemii i blokady mostu łączącego Windsor z amerykańskim miastem Detroit — podkreśla.
— Jedyną rzeczą, której nikt z nas nie modelował, niezależnie od tego, czy jest to przemysł, rząd, czy gdzieś pomiędzy, jest amerykański prezydent, który całkowicie lekceważy amerykański dobrobyt i zdrowie gospodarcze — zaznacza Volpe, który jest również członkiem Rady Trudeau do spraw stosunków kanadyjsko-amerykańskich, grupy obejmującej interesy ze strony polityki, biznesu, pracy i przemysłu.
Premier Alberty Danielle Smith, która udała się do Mar-a-Lago, aby bezpośrednio poprosić Trumpa o wyłączenie kanadyjskiej energii, nazwała tę politykę „wzajemnie destrukcyjną” i przewidziała, iż nadwyręży ona sojusz Kanady i USA.
Gubernator Banku Kanady Tiff Macklem powiedział w zeszłym tygodniu, iż polityka handlowa Trumpa przetestuje kanadyjską gospodarkę. „Nie ma co ukrywać” — powiedział Ford w sobotę. „Nadchodzące tygodnie i miesiące będą jednymi z najtrudniejszych, z jakimi kiedykolwiek mieliśmy do czynienia”.
Ford ostrzegł, iż setki tysięcy miejsc pracy w jego prowincji są zagrożone. Bea Bruske, przewodnicząca Kanadyjskiego Kongresu Pracy, zasugerowała, iż zagrożonych jest 2,4 mln miejsc pracy w całej Kanadzie.
„Zamówienia firm ulegną spowolnieniu” — powiedział Ford podczas kampanii poza Toronto. „Fabryki będą musiały zredukować zmiany. Pracownicy mogą stracić pracę w całym Ontario”.
Ford zwołał przedterminowe wybory w Ontario na 27 lutego, argumentując, iż jego większościowy rząd potrzebuje silniejszego mandatu, aby przeciwstawić się prezydentowi USA.
Zapowiedź Trumpa wywołała gniew i niepokój w całej Kanadzie, czego najlepszym przejawem było wygwizdanie „The Star-Spangled Banner” na początku meczu NHL w stolicy Kanady.
„Nie chcemy tu być” — powiedział Trudeau. „Nie prosiliśmy o to, ale nie wycofamy się”.
Szkody transgraniczne
Gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer powiedziała, iż mieszkańcy jej granicznego stanu martwią się o skutki. „Kiedy koszty rosną, uderza to w nasze wypłaty, nasze miejsca pracy i naszą gospodarkę” — napisała na X. „Ludzie mówią o tym, co to może oznaczać dla ich rodzin”.
Amerykańskie gospodarstwa domowe i firmy z pewnością odczują skutki, mówi Candace Laing, prezes Kanadyjskiej Izby Handlowej. — Obiecał obniżyć koszty. Wygląda na to, iż nikt nie może sprawić, by matematyka MAGA działała w tym wszystkim — ocenia w rozmowie z POLITICO.
Przywódca kanadyjskich konserwatystów potępił cła jako „masowe, niesprawiedliwe i nieuzasadnione” w sobotnim oświadczeniu, wzywając do odwetu w wysokości dolara za dolara.
„Kanada jest najbliższym sąsiadem Stanów Zjednoczonych, największym sojusznikiem i najlepszym przyjacielem” — powiedział Pierre Poilievre. „Dzielimy najdłuższą niebronioną granicę i walczyliśmy u boku Amerykanów w dwóch wojnach światowych, w Korei i Afganistanie, gdzie 158 naszych dzielnych mężczyzn i kobiet zginęło, pomagając USA pomścić ataki z 11 września”.
Biały Dom powiedział, iż cła pozostaną w mocy, dopóki kryzys związany z fentanylem nie zostanie „złagodzony”, ale Ford powiedział CNN, iż Kanada nie jest winna. „Jesteśmy odpowiedzialni za 0,001 proc. w porównaniu do Meksyku” — powiedział. „Nie jesteśmy Meksykiem”.
Trudeau odrzucił również twierdzenie, iż fentanyl i nielegalni imigranci bez przeszkód napływają do USA z Kanady. Niemniej jednak powiedział, iż Kanada może zrobić więcej w postaci pakietu bezpieczeństwa granic o wartości 1,3 mld dol. kanadyjskich (ponad 3,6 mld zł).
Ford powiedział, iż pomimo tego, iż jest na szlaku kampanii, dołączy do premierów Kanady w Waszyngtonie 11 i 12 lutego.
„To nie jest jednodniowa bitwa. To nie jest bitwa tygodniowa, to nie jest bitwa miesięczna” — powiedział. „To czteroletnia walka z prezydentem Trumpem” — podsumował.