Od kilku lat obowiązkiem samorządów jest transmisja obrad sesji rad, co ma na celu umożliwienie mieszkańcom bezpośredniego obserwowania przebiegu obrad, lepsze zrozumienie podejmowanych decyzji i w razie potrzeby angażowanie się w procesy decyzyjne. Takie transmisje mogą przyczynić się też do wzrostu zaufania mieszkańców do organów samorządowych, poprzez większą transparentność ich działania. Co jednak, jeżeli uchwały, czyli podstawowe dokumenty sankcjonujące podjęcie decyzji, nie są omawiane na sesjach? Uchwały podejmowane przez radnych na transmitowanych sesjach, omawiane są najpierw na komisjach, które już transmitowane nie są. Z komisji powstają protokoły, te jednak wstawiane są na stronę Biuletynu Informacji Publicznej z opóźnieniem, kiedy to uchwały nabiorą mocy prawnej.
Dlatego omawianie ich na transmitowanych na żywo sesjach, a więc dostępnych dla mieszkańców na bieżąco, jest niezwykle istotne dla transparentności działań samorządów. Nie każdy mieszkaniec przecież musi wiedzieć, gdzie znajdzie projekty uchwał na BIP. Po coś w końcu ustawodawca stworzył przepisy nakazujące transmisje obrad.
A tymczasem w Pułtusku
24 kwietnia 2025, XVIII Sesja Rady Miejskiej w Pułtusku. Z dostępnych na stronie statystyk widać, iż transmisję oglądało 295 osób. Niedużo, ale zawsze. Jednak choćby te 295 osób nie dowiedziało się o wielu ważnych decyzjach, jakie tego dnia zapadły.
Sesja miała charakter zwyczajny, a więc zaczęła się od „spraw róż